سایت سازها، ابزاری هستند برای ایجاد وب سایت در کوتاه ترین زمان و با کمترین هزینه ممکن، بدون نیاز به دانش برنامه نویسی (طراحی سایت) ، که به دو گروه متفاوت آنلاین و آفلاین تقسیم می شوند.

هدف از ایده سایت سازها این بود که افرادی که با برنامه نویسی آشنا نیستند نیز بتوانند برای خود یک سایت راه اندازی نمایند و یا بتوانند از طریق آن به کسب و کار اینترنتی بپردازند. 


برای ایجاد وب سایت (ساخت سایت) نیاز به کسب دانش طراحی سایت یا برنامه نویسی تحت وب می باشد، که بسیاری از افراد به حوزه برنامه نویسی علاقه مند نبوده و نمی توانند پروژه های مورد نظر خود را اجرا کنند. به همین دلیل سایت سازها ایجاد شدند.

تفاوت دو گروه سایت سازهای آنلاین و آفلاین

سایت سازهای آنلاین

سایت سازهای آنلاین، توسط یک تیم برنامه نویسی تحت وب از سوی شرکت های مختلف ایجاد شده و از طریق وب سایت شرکت در پنل های کاربری در اختیار عموم قرار می گیرند. تیم های برنامه نویسی سایت سازها تمام نیاز کاربران مبتدی و حرفه ای را در نظر گرفته و با توجه به آن پلتفرمی را ایجاد می کنند، که کاربران بتوانند در کمترین زمان ممکن سایت خود را ایجاد و آنرا شخصی سازی کنند. 

اما در سایت سازهای آنلاین که توسط شرکت ها ارائه می شوند، باید در نظر داشت هر شرکتی که اقدام به تولید سایت ساز می کند، همواره باید موارد امنیتی سایت ساز، ارتقاء سیستم های مدیریت سرور به نسخه های جدیدتر و پشتیبانی از کاربران را در اولویت کار خود قرار دهد.همانطور که در تصویر مشاهده می کنید بهسا وب یکی از سایت سازهای آنلاین موفق ایرانی است.

سایت ساز چیست

سایت سازهای آفلاین 

سایت سازهای آفلاین، به نرم افزارهایی گفته می شود که به صورت مستقیم بر روی کامپیوتر هر کاربر نصب شده و قابل استفاده می باشد. این نرم افزارها پس از نصب به کاربر این امکان را ارائه می دهند، که بتواند سایت خود را طراحی کرده و بعد از تکمیل آن به راحتی بر روی هاست خود آنرا منتقل کند. اساسا به این دسته از سایت سازها نرم افزارهای طراحی سایت نیز می گویند. 

تاریخچه سایت ساز

 بهتر است کمی به عقب برگردیم و درباره سایت سازها بیشتر بدانیم، به نقل از ویکی پدیا، اولین وب سایت ها در سال 1990 طراحی و راه اندازی شدند که این وب سایت ها با زبان HTML  برنامه نویسی شده بودند. با گذشت چند سال، در سال های 1998 یک نرم افزار سایت ساز در بین طراحان بسیار محبوب و معروف شد، بنام دریم ویور dreamweaver. 

نرم افزار دریم ویور که در آن دوره به عنوان یکی از پدیده های طراحی سایت شناخته می شد، بسیار مورد استقبال کاربران و توسعه دهندگان قرار گرفت و می توان گفت به نوعی پرچمدار نرم افزارهای طراحی سایت بود.

سایت ساز چیست

این نرم افزار بخاطر نقص هایی که در طول روند برنامه نویسی برای طراحان به وجود می آورد، باعث شد که کاربران از این نرم افزار انتقاد شدیدی داشته باشند، و با حرکت کردن به سوی استانداردهای W3C سازندگان این نرم افزار مجبور بودند برای اینکه کاربران خود را از دست ندهند این نرم افزار را به صورت استاندارد عرضه کنند. 

از طرفی در این میان افرادی که در حال فعالیت در این حوزه بودند، سعی می کردند برای اینکه صحت کدهای خود را بالا ببرند، کدها را به صورت دستی تایپ می کردند. 

تفاوت سایت سازهای آنلاین و آفلاین

سایت ساز چیست

سایت سازهای آفلاین که البته در حال حاضر بسیار کمتر از آنها استفاده می شود، قابلیت نصب بر روی کامپیوتر را داشتند و با ایجاد طرح مورد نظر و تولید کد خودکار باعث می شدند که کاربران بیشتر بر جنبه های گرافیکی و ظاهری سایت توجه داشته باشند و زمانی که نیاز داشتند سایت را بر روی هاست آپلود کنند، یک خروجی از نرم افزار گرفته و آنرا درون هاست قرار می دادند.

زمانی که با استفاده از این سایت سازها یک سایتی به صورت موفق آپلود می شد در سایت قابلیت های محدودی وجود داشت و برخی از تبلیغات یا امکانات یا لوگو تولید کننده نرم افزار سایت ساز درون سایت قرار می گرفت که وجه ی ناخوشایندی داشت و بابت همین موضوع بسیاری از کاربران احساس نارضایتی داشتند.

اما سایت سازهای آنلاین بسیار حرفه ای تر عمل می کنند، زیرا قبل از هر فعالیتی شما باید در پنل سایت سازهای آنلاین عضویت داشته باشید و سپس بعد از تکمیل عضویت وارد مرحله ساخت سایت می شوید و از لحاظ طراحی گرافیکی، ساختار سایت، ایجاد و حذف ابزارک های مختلف و ... کاملا دستتان باز است و محدودیت های سایت سازهای آفلاین را نخواهید داشت. 

همچنین سرعت سایت سازهای آنلاین به مراتب بیشتر از سایت سازهای آفلاین بوده و شما رسما در وب بدون هیچ نگرانی سایت خود را با تغییرات دلخواه ایجاد کرده و فعالیت می کنید. 


اگر به سایت سازها علاقه ای نداشتید می توانید توسط زبان های برنامه نویسی برای خودتان یک سیستم مدیریت محتوا ایجاد کرده و بر روی آن فعالیت کنید. 


اخیرا مقاله ای در سایت درج شده است با نام چگونه یک سایت بسازیم؟ که می تواند برای بسیاری از کاربرانی که قصد راه اندازی سایت و یا کسب و کار اینترنتی را دارند، مناسب و کاربردی باشد. در سایر مقالات بهسا وب، سعی بر این داریم که آموزش های کاربردی را برای تمامی علاقه مندان وب ارائه دهیم. 

توجه: اگر دوست دارید که خیلی سریع و ارزان سایت خود را بسازید، می توانید  تعرفه های سایت ساز بهسا وب و امکانات سایت ساز بهسا وب را مشاهده نمایید. 

سایت ساز چیست

چگونه می توان یک سایت ساز مناسب برای کسب و کار خودمان انتخاب کنیم؟

تا به اینجا متوجه شده اید که سایت ساز چیست و چه کاربردی دارد و چگونه می تواند به روند موفقیت شما در وب کمک کند، اما اینکه کدام سایت ساز برای کسب و کار یا فعالیت مورد نظر شما مناسب باشد را باید دقیق بررسی کنیم که سعی می کنیم در یک مقاله جداگانه به توضیح مفصل این موضوع بپردازیم اما نکاتی که بسیار حائز اهمیت هستند را در این مقاله مطرح می کنیم. 

اصلی ترین موضوع در انتخاب سایت ساز شناخت کافی از شرکت ارائه دهنده سایت ساز می باشد، زیرا شما با شناخت دقیق از شرکتی که قرار است از خدمات آنها استفاده کنید می توانید تصمیم بگیرید که سیستمی که در اختیارتان قرار می گیرد قابلیت ارتقاء دارد و یا خیر که بتوانید در آینده در سطح وب به رقابت بپردازید و یا اینکه آیا در بازه های زمانی مختلف می توانند به شما سرویس و خدمات ارائه بدهند و یا اینکه به نحوه فعالیت شما در وب نظارت دارند؟؟

برای قدم اول در راه اندازی سایت به وسیله شرکت های ارائه دهنده سایت ساز آنلاین باید این موضوعات را به دقت بررسی کنید. 

شاید شما یک کسب و کار آزاد دارید و یا یک شرکت هستید و می خواهید برای خود یک سایت راه اندازی کنید و یا یک علاقه مند هستید که می خواهید سایت موزیک و یا خبری خود را راه اندازی کنید و مخاطبان خود را جذب کنید شاید هم علاقه مند به بحث کسب در آمد اینترنتی باشید و نیاز به یک فروشگاه داشته باشید تیم سایت ساز بهسا وب سعی کرده است تمامی نیازهای کاربران خود را پوشش دهد تا بتواند در میان رقبا دارای ویژگی های منحصر به فردی باشد. 

شما با هر سلیقه و مدل کسب درآمدی که دارید می توانید از سایت ساز بهسا وب استفاده کنید و در نهایت تغییرات اختصاصی خود را بر روی سایت اعمال نمایید، حتی اگر کدنویسی و یا طراحی قالب را به صورت حرفه ای دنبال نمی کنید می توانید با کارشناسان بهسا وب تماس گرفته و از آنها بخواهید که به شما در این زمینه کمک کنند تا قالب اختصاصی خود را طراحی و بر روی سایت به نمایش بگذارید. 

برای علاقه مندان به فروش فایل و فروش محصولات فیزیکی هم خبر خوبی داریم، کاربران می توانند با ثبت نام پکیج حرفه ای سایت ساز بهسا وب، سایت ساز خود را به همراه فروشگاه ساز از بهسا وب دریافت نمایند و شروع به راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود نمایند. 

قالب های جدید و زیبای فروشگاه ساز بهسا وب به زودی ارائه می شود و شما دیگر نیازی به هیچ طراح وب یا سیستم اضافه ای بر روی سامانه فروشگاه ساز نخواهید داشت زیرا بهترین نوع طراحی وب که به صورت زیبا و بهینه است را در این قالب ها به کار برده ایم تا بتوانید در این زمینه بخوبی دیده شده و به رقابت بپردازید. 

تمامی فعالیت هایی که در یک فروشگاه نیاز است تا در دسترس مدیریت آن قرار بگیرید را برای شما فراهم کرده ایم تا بدون هیچگونه دغدغه ای فعالیت خود را شروع کرده و در بین حرفه ای ها قرار بگیرید. خوشحالیم از اینکه بهسا وب را برای فعالیت های دیجیتال مارکتینگ خود انتخاب می کنید.

این مقاله به زودی تکمیل خواهد شد...