احتمالا شما هم تصمیم گرفته اید یک سایت یا فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنید تا بتوانید وارد فضای آنلاین شده و به توسعه برند شخصی خود بپردازید. قبل از شروع به این کار شما باید اطلاعات مناسبی از پیش نیازهای راه اندازی یک سایت یا فروشگاه اینترنتی داشته باشید. یکی از این مهم ترین نکاتی که هر مدیر وب سایت(وبمستر) باید به آن دقت کند انتخاب نام دامنه است. دقیقا همان موضوع مهمی که سعی کرده ایم در این مقاله به آن بپردازیم و توضیحات کاملی بدهیم. پس پیشنهاد میکنم اگر می خواهید در فضای وب اسم و رسمی برای خود دست و پا کنید ادامه مقاله را مطالعه کنید. 

دامنه چیست؟ 

شاید انتظار دارید در این بخش به شما درباره دامنه اطلاعات سخت و پیچیده ای ارائه بدهم، اما سخت در اشتباهید! زیرا تعریف دامنه و درک کردن آن بسیار ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید. 

دامنه(دومین- دامین- Domain) در واقع همان آدرس اینترنتی سایت یا فروشگاه شماست.

به عنوان مثال وب سایت بهسا وب را در نظر بگیرید، کاربران برای اینکه بتوانند به وب سایت ما دسترسی داشته باشند باید یک آدرس اینترنتی را به خاطر سپرده و با وارد کردن آن در مرورگر اینترنت، وارد وب سایت ما بشوند. به آدرس www.behsaweb.com اصطلاحا دامنه می گویند. 

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید دامنه وب سایت ما به صورت کامل مشخص شده است. از این پس کاربران با وارد کردن این آدرس به وب سایت ما دسترسی خواهند داشت و می توانیم با نامی که برای وب سایت خود انتخاب کرده ایم برای معرفی و برندسازی آن در فضای وب استراتژی های مناسبی در نظر بگیریم.

 دامنه چیست؟

تا به اینجا به صورت کلی متوجه شده ایم که دامنه چیست؟ اما اجازه دهید کمی بیشتر درباره دامنه برای شما صحبت کنیم. 

دامنه یا Domain را در زبان فارسی با تلفظ دامین یا دومین بکار می برند که در لغت به معنای گستره است. همانطور که می دانید در اینترنت هر وب سایتی نام اختصاصی برای خود دارد که باعث می شود از سایر وب سایت ها متمایز باشد. به این نام ها اصطلاحا دامنه می گویند. 

اجزای تشکیل دهنده دامنه:

هر دامنه از چند قسمت تشکیل شده است که با نقطه (دات) از یکدیگر جدا می شوند. 

 1. ماهیت آدرس در دامنه: اگر دقت کرده باشید در ابتدای تمامی آدرس های اینترنتی 3 حرف Www را مشاهده خواهید کرد. این سه حرف ماهیت آدرس وب را نشان می دهد که مخفف World wide web بوده و در زبان فارسی به آن تارنمای جهان گستر گفته می شود. 
 2. نام دامنه: بعد از www، نقطه(دات) قرار می گیرد و سپس نام دامنه شروع می شود. به تمامی آدرس های که در اینترنت وجود دارند دقت کنید، مشاهده می کنید که بعد از www.domain یک نام دامنه قرار گرفته است. 
 3. پسوند دامنه: و آخرین قسمت از آدرس اینترنتی هر صفحه وب پسوند دامنه قرار دارد. پسوندهای دامنه در انتهای نام دامنه قرار می گیرند مانند: www.behsaweb.com. پسوند دامنه مشخص کننده نوع وب سایت شماست، که بسته به حوزه فعالیت شما انتخاب می شود. در اینجا از توضیحات کامل پسوند دامنه اجتناب می کنم، زیرا ادامه با به صورت کامل تر در مورد پسوندهای دامنه صحبت کرده ایم. 

انواع پسوند دامنه:

دامنه چیست؟

 1. Com. : مخفف Company(شرکت) است که رایج ترین نوع دامنه به صورت بین المللی است. 
 2.  Org. : مخفف Organization (سازمان) است که اکثر سازمان ها از این دامنه استفاده می کنند. 
 3. Net. : مخفف Network (شبکه) است که توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرد. 
 4. Biz. :  مخفف Business (تجاری) است. این پسوند مختص سایت هایی است که فعالیت های تجاری بر روی سایت انجام می دهند، مانند خرید و فروش و ... 
 5. info. : مخفف Information(اطلاعات) است. بیشتر از این پسوند در وب سایت هایی بکار می رود که وظیفه ارائه اطلاعات به کاربران اینترنت را دارند. 
 6. edu. : مخفف Education (آموزش، مهارت آموزی، سواد آموزی) است، بیشتر سایت هایی که در زمینه آموزش فعالیت می کنند از این نوع پسوند استفاده می کنند. 
 7. Gov. : مخفف Goverment(دولت) بوده، و اکثرا وب سایت های دولتی از آن استفاده می کنند. 
 8. Name. : به معنای نام است و اشخاص حقیقی از آن استفاده می کنند. بیشتر استفاده کنندگان از این دامنه اینفلوئنسرها هستند. 
 9. Me. : این دامنه همانند دامنه name. است و تفاوت آنچنانی ندارد. 
 10. tv. : این دامنه بیشتر برای سایت هایی است که در زمینه برنامه های تلویزیونی، رسانه ها فعالیت دارند، استفاده می شود. 

و پسوندهایی که برای هر کشور در نظر گرفته شده است، مثلا: 

 1. پسوند دامنه سایت های ایرانی ir. است. 
 2. پسوند دامنه سایت های فرانسه Fr. است. 
 3. پسوند دامنه سایت های هند nl. است.

هر کشوری برای خود دامنه های اختصاصی تعریف کرده است که بیشتر به عنوان بومی بودن وبسایت ها در آن کشورها شناخته می شود. 

دامنه های جدید:

اخیرا دامنه هایی در فضای مجازی دیده می شوند که براساس نوع دسته بندی هر کسب و کار ایجاد شده و در اختیار عموم قرار گرفته اند. به عنوان مثال شما اگر بخواهید به یک کافه مراجعه کنید، اگر در گوگل جستجو بزنید قطعا سایت هایی را با پسوند دامنه cafe. خواهید دید. این نوع پسوند دامنه به دسته بندی کسب و کارها و شناخته شدن آنها توسط گوگل بسیار کمک می کند. 

برخی از دامنه های جدید که در حال حاضر موجود هستند:

cafe. : پسوند دامنه ای که برای کافه ها استفاده می شود. 

photography: پسوند دامنه ای که برای سایت های عکاسی، عکاسان استفاده می شود. 

shoes. : مخصوص تولید کنندگان یا فروشندگان کفش 

gold. : کسب و کارهایی که در زمینه طلا و جواهر فعالیت می کنند.

art. : وب سایت های هنری

car. : وب سایت های مرتبط با اتومبیل 

fitness. : سایت های زیبایی و تناسب اندام 

شاید زمانی که این مقاله را می خوانید پسوندهای دامنه جدیدتری هم به لیست های بالا اضافه شده باشند. اگر اطلاعات جالبی در مورد دامنه های جدید بدست آورده اید می توانید از طریق قسمت کامنت ها برای ما ارسال کنید تا در این مقاله قرار بگیرید. 

چگونه نام دامنه انتخاب کنیم؟

اگر تصمیم گرفته اید که برای سایت خود یک نام انتخاب کنید، پیشنهاد می کنم این بخش را با دقت مطالعه کنید. نکاتی که در ادامه مطالعه می کنید می توانند به شما در یافتن و انتخاب یک نام مناسب کمک کند. توجه داشته باشید که با این نام دامنه، درآینده قرار است برندسازی کنید. 

1. از کلمات بسیار ساده استفاده کنید:

استفاده از کلمات ساده در انتخاب دامنه از دوجهت به کاربران شما کمک می کند:

1. باعث می شود کاربران دامنه شما را راحت تر بخاطر بسپرند.

2. اشتباهات و غلط های تایپی کمتر خواهد شد. 

2. تا حد ممکن نام دامنه کوتاه انتخاب کنید!

همانطور که در نکته قبلی گفتیم، حفظ کردن نام دامنه شما توسط کاربران بسیار مهم است، پس اگر بخواهید دامنه های طولانی یا با استفاده از یکسری علامت های خاص وب سایت خود را به کاربران معرفی کنید، قطعا دچار سردرگمی و پیچیدگی هایی خواهند شد که به نظر می رسد دیگر دوست نداشته باشند شما را دنبال کنند. 

3.سعی کنید از کلمه کلیدی شاخص خود در دامنه استفاده کنید!

اگر کسب و کار شما در زمینه فیتنس قرار دارد و در سایت خود اطلاعاتی در این زمینه قرار می دهید، می توانید نام دامنه خودتان را به این صورت انتخاب کنید: Iranfitness.com یا Fitnessbash.com (این دامنه ها فقط برای معرفی و تست هستند) زیرا شما با استفاده از کلمه کلیدی در نامه دامنه خود هم به کاربران می فهمانید که در چه وب سایتی قرار است وارد شوند و به برندسازی شما بهتر کمک می کند و هم اینکه ربات های موتورهای جستجوگر بخصوص گوگل حوزه فعالیت سایت شما را سریعتر شناخته و باعث کسب اعتبار بیشتر در وب می شوید. 

4.از خط تیره یا علامت های اختصاصی در دامنه استفاده نکنید!

شما زمانی که از این علامت ها در نام دامنه خود استفاده می کنید، باعث سردرگمی مخاطبان می شوید، سعی کنید بسیار واضح و کوتاه دامنه خود را معرفی کنید.

5.استفاده از پسوند دامنه مناسب! 

سعی کنید بر اساس نوع کسب و کار و خدماتی که قرار است در وب ارائه کنید پسوند مناسبی را انتخاب کنید. متداول ترین انتخاب هایی که می توانید داشته باشید استفاده از دامنه های ir. یا com. است، که بسته به سلیقه خود می توانید یکی از آنها را انتخاب کرده و دامنه خودتان را سریعتر ثبت کنید. 

اما نکته ای که بسیار مهم است، شما برای اجرای تبلیغات در پلتفرم گوگل ادوردز(تبلیغات در گوگل) از دامنه ir. نمی توانید استفاده کنید زیرا به علت تحریم هایی که وجود دارد شما مجاز هستید از هر دامنه ای بجز ir. استفاده کنید. 

نکات مهم در هنگام ثبت دامنه:

1. سعی کنید قبل از ثبت دامنه درباره آن تحقیق کنید:

قبل از انتخاب نام دامنه باید با توجه به سایتی که می خواهید راه اندازی کنید، تحقیق کنید و بهترین نام را انتخاب کنید. پیشنهاد میکنم زمانی که به دنبال یک نام دامنه مناسب برای سایت خود هستید از ابزاری که در صفحه خرید دامنه به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده ایم استفاده کنید. شما با استفاده از این ابزار می توانید اسامی مختلفی را به همراه پسوند دامنه دلخواهتان بررسی کنید و در صورت آزاد بودن دامنه آنرا انتخاب و خریداری کنید. 

دامنه چیست؟

2. دامنه باید به آسانی در یاد بماند:

دامنه باید براحتی در ذهن مخاطب باقی بماند، همانطور که در بالا گفته شد اگر نام دامنه شما دارای پیچیدگی باشد، ممکن است کاربران نتوانند سایت شما را در ذهن بپسارند و در نهایت با مراجعه به وب سایت رقبا، فرصت همکاری نخواهید داشت. 

چگونه دامنه ثبت کنیم؟

خرید دامنه در بهسا وب به دو صورت انجام می پذیرد: 

 1. اگر از کاربران بهسا وب نیستید! برای ثبت دامنه های مختلف می توانید با مراجعه به صفحه خرید دامنه بهسا وب، دامنه مورد نظر خود را انتخاب کرده و سفارش خود را به صورت تلفنی به کارشناسان ما اعلام کنید، تا اقدامات لازم انجام شود.
 2. اگر از کاربران بهسا وب هستید، می توانید با مراجعه به پنل کاربری خود، دامنه مورد نظرتان را به صورت اینترنتی ثبت و سفارش دهید. 

بنابراین پیشنهاد می کنیم حتما در سایت بهسا وب عضو شوید. 

چرا باید دامنه اختصاصی داشته باشیم؟

حرفه ای رفتار کنید:

فرض کنید شما یک وبلاگ یا فروشگاه اینترنتی راه اندازی می کنید، اگر دامنه اختصاصی خودتان را نداشته باشید، کاربران نمی توانند براحتی به شما دسترسی داشته باشند و شما را بیابند و از همه مهمتر داشتن دامنه اختصاصی به برندسازی و اعتبار شما در وب نیز کمک بسیاری می کند. 

در دیدرس قرار بگیرید:

شما بر روی دامنه خود قرار است برندسازی انجام دهید، پس چه بهتر که از ابتدا بر روی آن فکر کنید و یک نام مناسب در دیدرس بسیاری از کاربران در فضای مجازی قرار بگیرید. دقت کنید نام هایی که در نظر می گیرید پیچیده نباشد. 

ماندگاری در ذهن:

اگر نام دامنه شما مناسب + خلاقیت باشد می تواند همیشه در ذهن کاربران باقی بماند و این یعنی برد شما نسبت به رقبا.

چگونه دامنه ir. ثبت کنیم؟

اگر به دنبال ثبت دامنه ir هستید، می توانید به سایت Nic.ir، مرکز ثبت دامنه کشوری ایران مراجعه کرده، سپس از طریق فایل های راهنما دامنه خود را ثبت و پس از تایید اطلاعات آنرا دریافت نمایید و فعالیت خودتان را بر روی اینترنت آغاز کنید.