هاست چیست؟

همانطور که می دانید هاست به فضایی گفته می شود که مدیران سایت ها می توانند براحتی فایل های مربوط به وب سایت خودشان را بر روی آن آپلود کرده و سایت خودشان را راه اندازی کنند.

اما این تنها یکی از کاربردهای هاست می باشد، علاوه بر کاربر قبلی همچنین شما با استفاده از سیستم هاست می توانید برخی از فایل ها مانند: تصویر، ویدئو، صوت و ... را که می خواهید کاربران وب سایت شما به صورت مستقیم به آنها دسترسی داشته باشند و این موارد را بر روی صفحات سایت شما مشاهده کنند را در هاست آپلود کرده و در بر روی سایت منتشر کنید.

 اما در این میان برخی از شرکت های هاستینگ را ملاحظه می کنیم که پلن های مشخصی درباره هاست وردپرس تدوین کرده و در اختیار عموم قرار داده اند در این مقاله می خواهیم تفاوت هاست وردپرس را با سایر هاست های موجود بررسی کنیم.

هاست وردپرس چیست؟

هاست وردپرس یکی از هاست هایی است که توسط سیستم عامل لینوکس مدیریت می شود و دارای تنظیمات(کانفینگ) اختصاصی است. البته ناگفته نماند که هاست وردپرس با سایر هاست ها تفاوتی آنچنانی ندارد اما به جهت اینکه سایت هایی که با سیستم مدیریت محتوا (CMS) وردپرس(Wordpress) راه اندازی می شوند نیاز به فضای مناسب و تنظیمات اختصاصی دارند از این رو به این نوع هاست ها، هاست وردپرس گفته می شود.

برای آشنایی بیشتر با سیستم مدیریت محتوا می توانید به مقاله چگونه سایت بسازیم؟ مراجعه کنید. 

چرا هاست وردپرس به وجود آمد؟

متخصصان پس از بررسی های لازم جهت افزایش ­­­­کارایی سرویس های هاستینگ که سیستم مدیریت محتوای وردپرس بر روی آنها نصب شده بود به این نتیجه رسیده اند که سیستم مدیریت محتوای وردپرس به علت کدنویسی پیچیده و اضافه شدن قابلیت جدیدی به نام Heartbeat در هسته مدیریت CMS،  منابع سخت افزاری را به شدت درگیر می کند و همین امر موجب می شود که بسیاری از شرکت های هاستینگ در ارائه خدمات هاست به کاربران وردپرس دچار مشکل شده و نتوانند کیفیت خوبی را در این زمینه به مشتریان ارائه دهند.

بنابراین متخصصین به مدیران سرورها و شرکت های هاستینگ پیشنهاد کرده اند که زیر ساخت های کاملا اختصاصی برای این نوع هاست ها در نظر بگیرند تا بتوانند از تمامی منابع سیستم ها به صورت بهینه استفاده کنند.

کارشناسان معتقد هستند که هاست وردپرس باید از سیستم پردازشی قدرتمند و بسیار بالایی برخوردار باشد و این موضوع با تنظیمات اصولی (کانفیگ) بر روی سرور ارتباط مستقیم دارد. به صورت خلاصه کانفیگ سرور باعث می شود، بانک های اطلاعاتی(دیتابیس) سرور بتوانند پردازش های مرتبط با دیتابیس را سریعتر انجام دهند و این کار در نتیجه باعث  افزایش سرعت وردپرس می شود. 

اما این امر به این راحتی امکان پذیر نیست زیرا برای ایجاد چنین سرورهایی با کانفیگ های اختصاصی نیاز به صرف هزینه های بالایی دارید و به همین علت است که بسیاری از شرکت ها چنین خدماتی را ارائه نمی دهند. 

هاست وردپرس باید دارای چه مقادیری باشد؟

1- هاست وردپرسی نباید در توابع PHP خود دارای محدودیت هایی باشد.

2- یکی از مشکلاتی که برای کاربران هاست لینوکس اشتراکی به وجود می آید بحث Max_Post_Size و Max_upload_size است، در واقع زمانی که شما هاست وردپرسی تهیه می کنید این موارد به هیچ وجه وجود نخواند داشت و براحتی این محدودیت ها به صورت پیش فرض برداشته شده اند. 

3- همانطور که در توضیحات بالا اشاره کردیم، به دلیل استفاده بسیار بالای وردپرس از منابع سرور، سرورهای میزبانی باید دارای منابع بسیار زیاد، قدرت پردازش بسیار بالا و سخت افزارهای پریمیوم حرفه ای باشند. 

مزایای هاست وردپرس نسبت به هاست اشتراکی:

هاست وردپرس در مقابل هاست اشتراکی دارای مزایایی است که در ادامه به توضیح آن می پردازیم:

1-افزایش سرعت زمان بالا آمدن سایت: با استفاده از هاست وردپرس، دیتابیس سرور شما پردازش اطلاعات غیرضروری را انجام نمی دهد و کل منابع سرور را برای برقراری ارتباط و پردازش اطلاعات با دیتابیس های تعریف شده وردپرس اختصاص می دهد. 

2-افزایش امنیت وب سایت در مقابل حملات: همانطور که می دانید هاست های اشتراکی دارای امنیت پایین تری نسبت به هاست وردپرس هستند، زیرا در واقع بر روی هاست اشتراکی ممکن است هزاران سایت ایجاد شده باشد که با حمله به یکی از آنها هکرها می توانند به کلیه سایت های دیگر(سیستم های مدیریت محتوای مختلف) که بر روی همان سرور قرار دارند آسیب برسانند. 

3- آپدیت های خودکار وردپرس: هاست وردپرس به صورت اتوماتیک با هر بروزرسانی وردپرس، سیستم مدیریت محتوای وردپرس شما را آپدیت کرده و همچنین برخی از توابع مورد نیاز در هر آپدیت به فایل های هاستینگ اضافه می شوند. 

4- سازگاری با تمام پلاگین های وردپرس: احتمالا شما هم با چنین صحنه ای برخورد داشته اید که برخی از افزونه ها بر روی وردپرس براحتی نصب نمی شوند زیرا سرور شرکت هاستینگ دارای محدودیت هایی است، که برخی از این محدودیت ها را می توان برطرف کرد ولی برخی دیگر از محدودیت ها را نمی توانید شما به تنهایی برطرف کنید، زیرا شرکت هاستینگ برای حفظ امنیت سایر وب سایت های موجود بر روی آن سرور نمی تواند به شما بیش از حد مجاز دسترسی لازم را بدهد. به همین دلیل هاست وردپرس با تمام پلاگین و افزونه های وردپرس سازگاری داشته و کاربران می توانند براحتی آنها را نصب یا جذف کنند و نیاز به دسترسی خاصی ندارد.