اگر از یک بازاریاب یا صاحب کسب و کار بپرسید که چه چیزی بیشتر از همه برای او اهمیت دارد احتمالا به شما می گوید "مشتری بیشتر". پس از مشتریان چه چیزی در لیست با اهمیت ترین مسائل کسب و کارها قرار دارد؟ افزایش بازدید سایت. راه های زیادی برای افزایش بازدید سایت وجود دارد که در این مطلب ما به چند مورد از مهم ترین آنها اشاره خواهیم کرد. 

1- تبلیغات، ساده ترین راه افزایش بازدید سایت

یکی از بدیهی ترین و واضح ترین روش های افزایش بازدید سایت، تبلیغات است. تبلیغات در رسانه های اجتماعی و همچنین تبلیغات نمایشی راه های عالی برای جذب بازدید کننده در وب سایت و جا افتادن برند و نام تجاری شما در بین مردم است. قبل از هر چیز هدف خود را از تبلیغات معین کنید، آیا فقط به دنبال افزایش بازدید هستید یا می خواهید بازدید کنندگان را به مخاطبان دائمی تبدیل کنید؟ هر راه و روش تبلیغاتی دارای مزایا و معایبی است بنابر این قبل از اینکه برای تبلیغات هزینه کنید اهداف خود را به دقت بررسی کنید.

اگر می خواهید ترافیک بیشتر به فروش بیشتر نیز منجر شود نیاز است کلمات کلیدی را به عنوان بخشی از استراتژی تبلیغاتی خود قرار دهید. بله، رقابت برای این اصطلاحات جستجو می تواند شدید و گران باشد اما بازده آن ارزشش را دارد.

2- فعالیت در شبکه های اجتماعی

افزایش بازدید سایت

یکی از بهترین روش های افزایش بازدید سایت، استفاده از کانال های رسانه های اجتماعی برای تبلیغ محتواست. قرار دادن دکمه های اتصال به شبکه های اجتماعی در سایت علاوه بر افزایش بازدید کننده سایت می تواند موجب ارتباط متقابل و دوطرفه با مشتریان گردد.

شبکه اجتماعی توییتر برای قرار دادن لینک های کوتاه و یا فرستادن تعدادی از کاراکترهای مطالب وبسایت خود مناسب است. با توجه به فضای این شبکه اجتماعی و نوع کاربران آن، بیشتر برای وبسایت های خبری مناسب است.

شبکه اجتماعی گوگل پلاس و استفاده از دکمه پلاس بیشترین کاربرد را در سایت های ایرانی داشته و به محبوب ترین انتخاب برای ارتباط با مشتریان تبدیل گشته است. تاثیر فعالیت در این شبکه اجتماعی بر افزایش بازدید سایت با توجه به ارتباط مستقیم آن با گوگل بیش از دیگر گزینه ها بوده و می تواند به بالا آمدن سایت شما در نتایج گوگل کمک کند. این روش خصوصا در کسب و کارهای B2B بسیار موثر است.

اگر جزو کسب و کارهای B2C باشید بیشتر با شبکه اجتماعی پینترست آشنایی دارید شبکه اجتماعی پینترست کمتر از هر گزینه دیگری در ایران مخاطب دارد ولی هر روز بر کاربران آن افزوده می شود. محیط کاری این شبکه اجتماعی برای کاربران کمی متفاوت بوده و بیش از هرچیزی تمرکز خود را بر انتشار تصاویر و ایده ها قرار داده است. برای سایت های تصویر محور که به ارائه ایده های جدید و گرافیکی مشغول هستند شبکه اجتماعی پینترست بهترین گزینه ارتباطی خواهد بود. اگر شما در زمینه دکوراسیون داخلی، خدمات مجالس یا عکاسی مشغول هستید پیشنهاد می دهیم که فعالیت خود را در این شبکه اجتماعی گسترش داده و مخاطبان بیشتری را از این طریق برای سایت خود جلب کنید.

شبکه اجتماعی اینستاگرام هم مانند پینترست بیشتر برای سایت ها و فروشگاه های تصویر محور مناسب است و بازدید سایت را تا میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

3- استفاده ازانواع مختلف محتوا در وبسایت

افزایش بازدید سایت

هیچ فرمول جادویی برای موفقیت در بازاریابی محتوایی وجود ندارد. به همین دلیل سعی کنید طول و قالب محتوای خود را تغییر دهید تا آن را برای خوانندگان مختلف جذاب کنید، از مقالات کوتاه، پست های وبلاگی خبری، ویدئو، اینفوگرافی و بخش های داده محور برای حداکثر تاثیر استفاده کنید.

استفاده از محتوای ویدئویی یکی ازبهترین راه ها است که هم میزان بازدید از وبسایت شما را افزایش می دهد و هم اینکه کاربر را مدت زمان بیشتری در سایت نگه می دارد، البته این روش کمی زمان بر و دشوار است اما نتیجه خوبی دارد.

4- عنوان های جذاب و قوی بنویسید

طبیعت انسان ها این است که قبل از خواندن کتاب به عنوان آن نگاه می کنند، پست های وبلاگ ها و وب سایت ها را با عنوان هایشان قضاوت می کنند. عنوان ها یکی از مهم ترین بخش های محتوا هستند. بدون یک عنوان جذاب، حتی جامع ترین پست ها و محتواها خوانده نخواهند شد. در متن محتوا از تیترهای مناسب استفاده کنید تا مخاطب را به خواندن ادامه مطلب ترغیب کنید.

بیشتر مخاطبان متن مقاله را نمی خوانند اما اکثر افراد عناوین مطالب را می خوانند و در صورتی که برایشان جذاب باشد، اقدام به خواندن مقاله می کنند. پس سعی کنید یک عنوان جالب و هیجان انگیز برای مطالبتان انتخاب کنید تا بازدید وب سایت شما افزایش یابد. پس از اینکه متن و محتوای اصلی را نوشتید، پیش از آنکه مطلب را منتشر کنید دوباره به عنوان برگردید و فکر کنید چگونه می توانید این مطلب را به یک مقاله جذاب برای مخاطب تبدیل کنید؟ راه حل آن یک عنوان مناسب است.

5- توجه به سئو سایت برای افزایش بازدید سایت

افزایش بازدید سایت

برخی از افراد فکر می کنند دیگر مسئله سئو برای افزایش بازدید سایت اهمیت ندارد. اما این یک باور غلط است، بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو هنوز هم یک عمل ارزشمند است. سعی کنید از تصویر در محتوای خود استفاده کنید. از لینک های داخلی وب سایت به محتواهای جدید اضافه کنید. توضیحات متا در افزایش ترافیک وبسایت بسیار تاثیر گذار است.

 در واقع سئو بهترین و قوی ترین روش برای افزایش بازدید سایت است زیرا مطلبی که از نظر سئو برای گوگل قابل قبول باشد در نتایج جستجو رتبه بالاتری خواهد داشت و در نتیجه بازدید کننده بیشتری به همراه دارد.

6- استفاده از کلید واژه های طولانی؛ long-tail

کلید واژه هایی که از ترکیب چند واژه ساخته شده اند با عنوان long-tail شناخته می شوند. کلید واژه های تکی هدف اصلی هستند اما باید این نکته را در نظر گرفت که تعداد جستجوی بالایی دارند لذا رقابت در کلمات کلیدی تکی برای شما دشوارتر خواهد بود.

در حقیقت ( long tail seo ) تکنیکی از هدف قرار دادن جستجوهای ویژه است که ٣ کلمه را شامل می شود و در رقابت های کوچک می تواند به آسانی رتبه خوبی بگیرد. به طور مثال شما صاحب یک فروشگاه بوتیک هستید و می خواهید سایتی که قرار است راه اندازی کنید در مورد موضوع "لباس" رتبه خوبی بگیرد مطمئنا در میان این همه فروشگاه لباس رقابت بر سر کلمه لباس سخت خواهد بود. اما اگر از کلید واژه های طولانی استفاده کنید شانس بیشتری خواهید داشت.

7- پست مهمان در وب سایت های دیگر

شاید فکر کنید این یک روش قدیمی است و دیگر پاسخگو نخواهد بود. انتشار یک پست مهمان در در یک سایت معتبر می تواند به افزایش بازدید سایت شما کمک کند. وبسایت های زیادی وجود دارد که می توانید به عنوان نویسنده مهمان در آن ها فعالیت کنید و وبسایت خود را در محتوایی که می نویسید تبلیغ کنید.

سایت هایی هم وجود دارند که کلا محتوای سایت های دیگر را منتشر می کنند، خصوصا پست های سایت های خبری بیشتر در این سایت ها منتشر می شوند که این خود برای سایت مبدا یک تبلیغ محسوب می شود.

8- دعوت دیگران به قرار دادن پست مهمان در سایت شما

پست مهمان مانند یک خیابان دوطرفه است، یعنی علاوه بر اینکه می توانید در وبسایت های دیگر پست مهمان داشته باشید از صاحبین وب سایت های دیگر دعوت کنید در وبسایت شما پست مهمان قرار دهند. این افراد احتمالا مقالاتی که در وب سایت شما به عنوان پست مهمان قرار می دهند را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند یا در وبسایت خود لینک می دهند که می تواند خوانندگان جدید را به سایت شما منتقل کند. فقط مطمئن شوید که محتوای تولید شده از طرف آنها کیفیت بالایی دارد و محتوای اسپم نباشد.

9- محتوای خود را در لینکدین ارسال کنید

افزایش بازدید سایت

تا چندی پیش لینکدین به عنوان فضایی برای معرفی کسب و کارها و پیدا کردن شغل بود، اما امروزه کاربرد این شبکه اجتماعی فراتر رفته و این فضای حرفه ای به یک پلت فرم انتشار ارزشمند تبدیل شده است و در صورت عملکرد صحیح می تواند بازدید وب سایت شما را افزایش دهد.

اگر می ‌خواهید از لینکدین برای وب سایت خود ترافیک جذب نمایید باید فعال باشید؛ به‌ عبارت‌ دیگر به‌ طور مرتب روی لینکدین پست قرار دهید.

چند بار در هفته وضعیت خود را به‌ روز‌رسانی کنید. این کار باعث می‌ شود چهره صمیمی شما یا لوگو شرکت تان به ‌صورت مرتب توسط شبکه کسب ‌و‌کاری که ساخته‌ اید دیده شود. هر چه بیشتر توسط شبکه ارتباطاتی خود دیده شوید، اعتماد بیشتری در آن‌ ها ایجاد می‌ کنید. بدین ترتیب به‌ مرور زمان احتمال اینکه بر لینک وب‌ سایت شما کلیک کنند بالاتر می ‌رود. به ‌علاوه این اعتماد می‌ تواند باعث ایجاد مشتریان بالقوه شود.

نگذارید شبکه ارتباطی‌ تان شما را به عنوان اسپم بشناسند. بهتر است برای این‌ که مخاطبین شما را بلاک نکنند، حدی برای قرار دادن پست در نظر بگیرید.  از لینکدین برای بهبود روابط استفاده کنید. مخاطبین را به برقراری ارتباط از طریق وب‌ سایت یا وبلاگ خود دعوت کنید.

10- استفاده از Schema در سایت

اسکیما (Schema) مجموعه ‎ای تشکیل شده از اطلاعات کوچک است که با بیانی واضح و از پیش مشخص شده در وب ‎سایت قرار می‎ گیرند. این شیوه نشانه‎ گذاری باعث ساده ‎سازی عمل تجزیه و تحلیل اطلاعات سایت برای موتورهای جستجو و در نتیجه بهتر نشان دادن نتایج مرتبط با سوال کاربر از موتورهای جستجو است.

 طرح اسکیما ( یا هر قالب میکرودیتا دیگر) صرفا افزایش ترافیک وب سایت نیست، بلکه برای ربات های موتور جستجو کار پیدا کردن صفحات شما را هم آسان تر می کند. یکی دیگر از مزایای استفاده از اسکیما برای سئو این است که بخش های قوی تر وبسایت را بهبود بخشد که می تواند نرخ های کلیک را افزایش دهد.

11- استفاده از لینک داخلی

لینک دهی داخلی یکی از مهم ترین اصول بهینه سازی وب سایت و افزایش بازدید است. در واقع لینک های داخلی به لینک هایی گفته می شود که به صفحات دیگر وب سایت شما پیوند دارند، این کار مخاطب را زمان بیشتری در وب سایت نگه می دارد. موتورهای جستجوگر از طریق تحلیل پیچیده لینک ها، کشف می کنند که صفحات سایت چگونه با همدیگر مرتبط شده اند.

استراتژی لینک سازی داخلی کل مباحث سئو را در بر نمی گیرد؛ اما از مهم ترین اقدامات سئو محسوب می شود. هدف از لینک سازی داخلی، جذب مخاطب جدید به وب سایت شماست که موجب بالا رفتن رتبه سایت شما در صفحه نتایج جستجو گوگل نیز می شود وطبیعتا به دنبال آن بازدید وب سایت نیز افزایش پیدا می کند. علاوه بر این تجربه کاربری خوبی را برای مخاطبان رقم می زند که این خود اساس افزایش ترافیک وب سایت است.

12- مصاحبه با رهبران و فعالان حوزه کسب و کار خود

شاید فکر کنید رهبران و افراد صاحب نام با کسب و کارهای کوچک مصاحبه نمی کنند، اما اینطور نیست خیلی ازافراد به مصاحبه علاقه دارند. برای این کار می توانید با ارسال ایمیل از افراد فعال و رهبران حوزه کسب و کار خود بخواهید به شما فرصت یک مصاحبه بدهند، سپس این مصاحبه را در وب سایت خود منتشر کنید.این کار هم به معروف شدن برند شما کمک می کند و هم تاثیر زیادی در افزایش بازدید سایت شما دارد.

13- ایمیل مارکتینگ را نادیده نگیرید

افزایش بازدید سایت

بسیاری از کسب و کارها بر جذب مشتریان جدید از طریق بازاریابی محتوا متمرکز هستند و روش های سنتی را فراموش کرده اند. ایمیل مارکتینگ می تواند یک ابزار قدرتمند باشد و موجب افزایش قابل ملاحظه ای در ترافیک وب سایت شما شود. فقط به یاد داشته باشید با حجم انبوهی از ایمیل های تبلیغاتی گاه و بی گاه برای افراد مزاحمت ایجاد نکنید.

زمان بندی مناسب برای ارسال ایمیل داشته باشد. همچنین، برای افرادی که از محصولات یا خدمات شما استفاده می کنند یک یادآوری ایمیل دوستانه در مورد یک سرویس یا محصول جدید ارسال کنید این کار میتواند به افزایش ترافیک وب سایت شما کمک کند. سعی کنید از ارسال ایمیل های تکراری خود داری کنید، برای احترام به حقوق مخاطب گزینه ای برای لغو دریافت ایمیل قرار دهید، و در متن ایمیل توضیحات و لینک های مورد نیاز کاربر را قرار دهید.

14- مطمئن شوید سایت شما کاملا واکنشگرا باشد

تا مدت ها دسترسی به اینترنت و وب گردی به طور انحصاری در اختیار رایانه های رومیزی بود اما امروزه مردم بیشتر از همیشه برای دسترسی به وب از تلفن همراه یا تبلت استفاده می کنند.  واکنشگرا بودن وب سایت به این معناست که مخاطب با هر دستگاهی مانند موبایل، تبلت یا دسکتاب و از هر سیستم عاملی نظیر اندروید و ios بتواند به وب سایت شما دسترسی داشته باشد، در واقع سایت شما باید در همه حال پاسخگو باشد. پس اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما در طیف وسیعی از دستگاهها، از جمله گوشی های هوشمند کوچکتر در دسترس و قابل مشاهده باشد.

15- مطمئن شوید سرعت لود وب سایت بالا باشد

معمولا هیچکس بیشتر از 30 ثانیه برای لود شدن یک وب سایت صبر نمی کند و اگر زمان لود شدن بیشتر از این طول بکشد کاربر وب سایت را ترک خواهد کرد. پس مطمئن شوید که صفحات وب سایتتان به صورت تکنیکی بهینه سازی شده اند. از جمله اینکه اندازه فایل ها و تصاویر، ساختار صفحه و عملکرد پلاگین های وب سایت به گونه ای باشد که سرعت لود وب سایت را کاهش ندهد.

بنابراین می ‌توان گفت همانطور که سرعت لود شدن سایت برای موتورهای جستجو مهم است، برای کاربران نیز از اهمیت خاصی برخوردار بوده و شما با افزایش سرعت لود سایت خود می‌توانید به نتایج مثبتی دست پیدا کنید.

16- ایجاد سیستم نظر دهی یا تالار گفتگو در وب سایت

مردم دوست دارند عقاید خود را بیان کنند و در مورد موضوعات مختلف با یکدیگر گفتگو کنند. بنابر این ایجاد یک سیستم نظر دهی در وب سایت یک راه عالی برای شروع گفتگو و افزایش ترافیک سایت شما می باشد. با استفاده از سیستم نظرات فیسبوک یا Disqus می توانید یک سیستم نظرات قوی در وب سایت ایجاد کنید. یا اینکه یک انجمن اختصاصی ایجاد کنید که بازدید کنندگان بتوانند از آنها سوال بپرسند. فراموش نکنید که تالار گفتگوی خود را مدیریت کنید و فعالیت کاربران را زیر نظر بگیرید.

17- برای وبسایت های دیگر کامنت بگذارید و در گفت و گوهای آنها شرکت کنید

احتمالا از تعدادی از وب سایت های مرتبط با کسب و کارتان به طور مرتب بازدید می کنید، اما در گفت و گوها و نظرات آنها شرکت نمی کنید. این کار لزوما به سرعت، ترافیک وب سایت شما را افزایش نمی دهد اما با نظرات هوشمندانه و تحسین بر انگیز در وبلاگ ها و وب سایت های دیگر می توانید در میان افراد شناخته شوید و به شناخته شدن نام تجاری و وب سایت خود هم کمک کنید، که در نهایت به افزایش بازدید سایت شما منجر می شود، فقط دقت داشته باشید از درج لینک های اسپم در وب سایت های غیر مرتبط خودداری کنید.

18- بررسی تجزیه و تحلیل داده ها

گوگل آنالیتیک یک منبع ارزشمند اطلاعاتی برای وب سایت شما است که اطلاعاتی مانند آمار مشاهده صفحات، محبوبترین صفحات و مطالب، میزان بازدید، نرخ پرش و بسیاری اطلاعات دیگر در اختیار شما قرار می دهد. نگاه دقیقی روی تجزیه و تحلیل داده های خود داشته باشید و از آن برای برای استراتژی های محتوا و تبلیغاتی استفاده کنید. همچنین اطلاعات بازدید کنندگان را مشاهده کنید تا ببینید که ترافیک سایت شما چگونه، از کجا و چه زمانی بیشتر است.

19- درمورد سایت های رقیب تحقیق کنید

از نرم افزاری مانند BuzzSumo برای بررسی رقبای خود استفاده کنید. این برنامه عملکرد اجتماعی و محتواهای خاص وب سایت های رقیب را بررسی و جمع آوری می کند و در یک دید کلی در اختیار شما قرار می دهد. همچنین مطالبی که بازدید بیشتر داشته یا در شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری بیشتری داشته اند را در اختیارتان قرار می دهد. که این مسئله به شناخت بهتر مخاطبان کمک می کند. بر اساس این اطلاعات می توانید مطالب مورد نیاز مخاطبان را تهیه و ترافیک بیشتری برای وب سایتتان ایجاد کنید.

20- برگزاری وبینار

افزایش بازدید سایت

وبینار مخفف اصطلاح Web-based seminar است که به معنی یک ارائه، سخنرانی، کارگاه یا سمینار مبتنی بر وب است. وبینارها به صورت مجازی از طریق نرم‌افزارهای ویدیوکنفرانس اجرا می‌شوند، بنابراین یکی از روش‌های فوق‌العاده جذاب و پویا برای انتقال اطلاعات به مخاطبانی هستند که از لحاظ جغرافیایی در مناطق مختلف پراکنده هستند.

وبینارهای یک راه عالی برای انتقال دانش به افراد و یک ابزار تبلیغاتی مناسب برای افزایش ترافیک وبسایت است. قبل از برگزاری وبینار در شبکه های اجتماعی و از طریق ارسال ایمیل به مخاطبان اطلاع رسانی کنید. البته وبینارها به صورت آفلاین هم می توانند برگزار شوند.