چگونه یک وایر فریم بهتر بسازیم؟

وایر فریم ها یکی از اجزای ضروری طراحی سایت میباشند. آنها بیشتر شبیه برنامه ی اولیه برای وب و پروژه های نرم افزاری هستند که به شما کمک می کنند، درباره کاربردی و عملی بودن بخشهای مختلف پروژه تصمیم های اجرایی بگیرید.همچنین وایر فریم ها کمک میکنند، تا طراح براحتی و بدون اینکه در مسیر پر زرق و برق طراحی قرار بگیرد، بر روی محتوا تمرکز کند و مسیر صحیح را پیش برود.

در صورت اجرای درست، وایرفریم ها میتوانند گویای نوع تفکر و بینش شما به عنوان طراح باشند، اما در صورت درست انجام نشدن آن این احتمال وجود دارد که پروژه از مسیر و هدف اولیه خود خارج شود و بی نتیجه بماند.

از اینجا به بعد، با در نظر گرفتن انچه که مطرح شد، شما می توانید 10 روش آسان برای بهتر کردن مهارتهای ایجاد وایر فریم را مرور کنید. همچنین بعضی از مفید ترین ابزار ایجاد وایر فریم هم به شما معرفی خواهند شد.در صورت پیروی قدم به قدم از این موارد، شما می توانید مطمئن باشید که مهمترین ابعاد پروژه را هدف خود قرار داده اید و در مسیر درستی قرار دارید.

1- ایجاد وایرفریم را با آوردن کلیات پروژه به صورت یک طرح کلی روی کاغذ آغاز کنید.

درست است که در اکثر موارد نادیده گرفتن پیش تولید و شیرجه زدن به دل ماجرای طراحی و خلق پروژه هم منطقی به نظر می رسد و هم هیجان انگیز تر است، اما واقعیت امر این است استفاده از قلم و کاغذ و ایجاد طرح های اولیه از وایر فریم میتواند نتایج بسیار بهتری را برای شما رقم بزند.

به یاد داشته باشید که پروسه طرح کلی زدن شما از وایر فریم نباید طولانی باشد و مطمئن باشید که با انجام این کار شما نه تنها وقت خود را تلف نکرده اید، بلکه ایده های بسیار منطقی تر و عملی تری را از برنامه کلی و نهایی خود بدست آورده اید.

2- بی خیال رنگ در وایر فریم شوید

 هدف اصلی وایرفریم مرتب سازی و تصمیم گیری درباره نحوه نمایش محتوا، صفحه و عناصر بصری و همچنین توصیف کاربری نرم افزار است. اضافه کردن هرگونه عنصر طراحی مانند رنگ می تواند هدف اصلی و اولیه وایر فریم را مختل کند. پس با این اوصاف، لطفا رنگ را برای مرحله مدل سازی نگه دارید و سعی کنید وایر فریم را به آن آغشته نکنید.

3- وایر فریم را ساده طراحی کنید

هرگز وایر فریم خود را بیش از اندازه پیچیده نکنید. ساده نگه داشتن آن به شما کمک خواهد کرد تا روی تصویر کامل کامل و هدف کلی پروژه تمرکز کنید و از سردرگمی به دور باشید.

وایرفریم باید قادر باشد که موارد استفاده و کاربری نرم افزار را به ساده ترین و شفافترین روش توصیف کند. شما نیازی نیست که خود را درگیر جزئیات خیلی پایه ای و ابتدایی و یا همچنین جزئیات ظاهری و چگونگی شکل نهایی طراحی خود بکنید.

وایر فریم چیست؟


4- استفاده از داده های نمونه مناسب در وایر فریم

داده های آماده یا از پیش تعیین شده ضعیف می توانند باعث ناکارامدی وایر فریم شما شوند. شما نیازی به پر کردن و انباشت وایر فریم خود با داده ها ندارید. تنها کاری که باید انجام بدهید این است که از مرتبط بودن داده هایی که به وایر فریم اضافه می کنید مطمئن باشید.

5- یاداشت نوشتن یا حاشیه نویسی در مواقع لزوم

وایرفریم ها در واقع برنامه اولیه هستند که قرار است با تکیه برآنها مسیر پیش رو را روشنتر کنند. آنها راهنمای طراح و یا سازنده نرم افزار یا سایت می باشند. پس اگر شما می خواهید آنها برای خوانش بعدی و مسیریابی در مسیر پروژه به سمت تکامل راهنمای مناسب و اثر بخشی باشند، باید هر جا که لازم است یاداشت و نتهای لازم به منظور توضیحات اضافه را در حاشیه وایر فریم خود بنویسید.

6- از سیستم شبکه ای و قابهای چهار گوش استفاده کنید

یک تکنیک مناسب برای ایجاد وایر فریم استفاده از سیستم شبکه ای و ایجاد قابهای چهار گوش می باشد. استفاده از این روش این اجازه را به شما میدهد که به راحتی و در سریع ترین زمان ممکن اجزای مختلف را به راحتی در قالبی منسجم و با ساختاری مناسب ایجاد کنید و همچنین این توانایی را در شما ایجاد میکند که بتوانید اجزا مختلفی که از قبل ایجاد کرده اید را به راحتی دسته بندی کنید.

7- طرح ها، مدل ها و سمبل هایی خلق کنید که قابلیت استفاده چند باره داشته باشند

اکثر نرم افزار های که برای ایجاد وایر فریم مورد استفاده قرار میگیرند قابلیت خلق و استفاده مجدد از مدل ها، طرح ها و سمبل ها را دارند. این مسئله مهم نه تنها به شما کمک خواهد کرد که سرعت خود را در ایجاد وایرفریم بالا ببرید بلکه شما را در ادامه برای ایجاد وایرفریمی منسجم وهمسان یاری خواهد کرد.

8- ابزار مناسب را برای انجام کار انتخاب کنید

وقتی درباره نرم افزار  ایجاد وایرفریم صحبت میشود، بهتر است بدانید که در این زمینه تنوع ابزاری بسیار بالاست. بعضی از انها منحصرا برای طراحی وایر فریم طراحی شده اند و بعضی هم برای اهداف دیگری ایجاد شده اند ولی یکی از کاربرد ها جانبی آنها تولید وایر فریم میباشد.

در پایین بعضی از بهترین ها را در این زمینه بررسی خواهیم کرد:

Sketch:

این نرم افزار یکی از بهترین ابزار برای ایجاد وایر فریم می باشد. این نرم افزار قابلیت مورد استفاده قرار گرفتن با نرم افزارهای دیگر مانند InVision را دارد. اسکچ هر آنچه که یک طراح برای به پایان رساندن پروژه خلق یک وایر فریم مناسب را لازم دارد را در اختیار او قرار میدهد.

Affinity Designer:

یک نرم افزار سبک برای خلق تصاویر برداری است که تمام ابزار لازم برای ایجاد وایرفریم ها را در اختیار طراح قرار میدهد.
Pencil project:

یک نرم افزار اپن سورس محسوب می شود، که دارای ابزار و قالبهای مشخص برای طراحی Android, IOS و غیره. شما حتی می توانید از این نرم افزار برای ایجاد وایرفریم های وب سایت ها و یا نرم افزار های موبایلی استفاده کنید.

9- انواع مختلف وایر فریم ها را بشناسید

اگر شما با واژه "fidelity" نا آشنا هستید، بهتر است که بدانید که معنی آن سطح و مقدار جزئیات می باشد. در دنیای وایر فریم ها شما گزینه هایی از قبیل “low fidelity” و "high fidelity" روبرو خواهید شد. هردو لازم و ضروری هستند اما باید بدانید که کاربردهایشان با یکدیگر تفاوت دارد.

یک وایر فریم با ویژگی “low fidelity” جایی است که همه چیز از آن شروع میشود. کاملا ابتدایی است و هیچ اثری از هیچ گونه جزئیات و یا حاشیه دیده نمی شود و با آن ایجاد یک وایرفریم بسیار هم راحت و سریع است و هدف اولیه آن شروع پروژه است.

در حالی که وایر فریم های با ویژگی  "high fidelity" جزئیات بیشتری را در اختیار شما قرار میدهند، هرچند که این گونه وایرفریم ها هنوز طرح و مدل نهایی و قابل اجرا نیستند، در بیشتر موارد این گونه وایرفریم ها سیاه و سفید و یا تک رنگ می باشند تا بتوانند نزدیکترین و واقعی ترین ابعاد طرح واقعی را نشان دهند.

وایر فریم چیست؟

10- هر چقدر که می توانید سعی در گرفتن بازخورد داشته باشید.

یکی از مزایای بسیار مهم و غیر قابل انکار استفاده از وایرفریم ها سریع بودن آنهاست، اصلا نیازی به صرف وقت زیاد نیست. همچنین شما می توانید آن را با افرادی که از قبل روی این پروژه کار می کردند با اشتراک بگذارید. این یعنی اینکه شما می توانید بازخوردهای لازم را در هر چه زود تر بگیرید و خود را برای حل مشکلات احتمالی آماده کنید. پس گرفتن بازخورد را هرگز فراموش نکنید.

به یاد داشته باشید که وایر فریم ها فقط یک مرحله از کل پروژه می باشند و به هیچ وجه نباید زمانی بیش از آنچه که باید صرف ایجاد آن شود. همه مراحل باید در زمانبندی قبل خود به اتمام برسند و وایر فریم ها هم از این قاعده مستثنی نیستند.