احتمالا شما هم می دانید که امروزه هر کسب و کار نیاز به یک وب سایت دارد و خوشبختانه در این سال ها به این موضوع توجه زیادی می شود و اکثر صاحبان کسب و کار در ابتدای شروع فعالیت حرفه ای خود این موضوع را در اولویت قرار می دهند.

اما مسئله این است که چگونه می توان یک سایت مناسب با هر کسب و کاری را در کوتاه ترین زمان راه اندازی کرد؟

امروزه سایت ساز ها برای صاحبان کسب و کارها و کارآفرینان اینترنتی اهمیت بسزایی دارد، شاید از خودتان بپرسید دلیل این اهمیت چیست؟ دلیلش آن است که به آنها کمک می کند در کم ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه سایت مورد نظر خود را با قالبی مرتبط با موضوع صنعت یا خدمات به صورت بهینه ایجاد کرده تا فعالیت کنند.

شاید سوالی برای شما پیش بیاید و پیش خود فکر کنید که چرا صاحبان کسب و کار راه دیگری را برای طراحی سایت خود انتخاب نمی کنند؟

مثلا: طراحی سایت اختصاصی توسط شرکت ها یا فریلنسرها

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که سایت ساز ها ابزاری برای طراحی سایت سریع و ارزان هستند، پس اگر یک شخصی که دارای کسب و کار است بخواهد وب سایتی برای خود راه اندازی کند در سریعترین زمان ممکن و با چند کلیک می تواند سایت خود را در معرض دید کاربران و موتورهای جستجو قرار دهد.  

اما در طراحی سایت اختصاصی توسط شرکت ها یا فریلنسرها امکان دارد طرح اصلی به هفته ها، ماه ها شاید هم به سال برسد تا تمامی نظرات بر روی آن مثبت باشد تا نهایی شده و قابل استفاده باشد.

در این مدت زمانی که می گذرد تا سایت آماده شود شما باید یک مبلغ بسیار بالایی را به عنوان پیش پرداخت برای طراح سایت(فریلنسر یا شرکت) خود بپردازید و از طرفی همچنان باید منتظر بمانید تا خبری از طراح سایت شود تا  از شما بپرسد در گوشه و کنار سایت از چه امکاناتی قرار است استفاده کنید و به چه چیز هایی نیاز دارید؟ سپس باید مدام استرس داشته باشید که

  • آیا طراحی سایتتان به مشکل بر نمی خورد ؟
  • آیا طراح در حین انجام کار بی حساب و کتاب کار را رها نخواهد کرد؟
  • آیا مسئولیتی که طراح سایتتان بر عهده گرفته است، می تواند از پس آن بر بیاید یا خیر؟
  • و ... 

واقعا با این توصیفات دیوانه کننده است که اگر بخواهیم دست به چنین کاری بزنیم تا به قول قدیمی ها هم زمانمان برود و هم پولمان(و هم بی اعصاب و سرشار از استرس شویم)!

سایت سازها به شما کمک می کنند تا زمانی که سایت خود را راه اندازی کرده اید بتوانید آنرا نسبت به علایق خود توسعه دهید، اما در نظر داشته باشید که تعداد کمی از شرکت های ارائه دهنده سایت ساز هستند که می توان بر روی آنها فعالیت های مورد نظر خود را توسعه داد و یکی از این شرکت ها بهسا وب است.

تا به اینجا متوجه شدیم که سایت ساز ها بسیار کاربردی هستند و استفاده از آنها می تواند در روند طراحی سایت بسیار کمک کننده و صد البته موثر باشد. تا هر فردی با توجه به نوع فعالیت خود و بدون دانش برنامه نویسی، سایت را راه اندازی کرده و در معرض دید عموم قرار دهد.

اما در این مقاله قرار است درباره نکاتی برای انتخاب سایت ساز صحبت کنیم که بدون هیچ گونه توضیح اضافه ای وارد بحث اصلی می شویم.

1-مهارت های مورد نیاز:

بهترین سایت ساز

تمام سایت سازها ادعا می کنند که برای استفاده آسان هستند، و حتی برخی از آنها نیز ادعا می کنند که برای کاربران تازه وارد در دنیای وب و اینترنت بسیار راحت و قابل استفاده می باشند اما زمانی که کاربران این سایت سازها را انتخاب و پکیج مورد نظرشان را خریداری می کنند، حاضر هستند دور کل طراحی سایت خط بکشند و دیگر به این سمت قدم بر ندارند. زیرا کاربران تازه وارد نیاز دارند با یک محیط آسان و کاربر پسند رو به رو شوند. شرکت های سایت ساز باید حتما بدانند که در قبال کاربران خود مسئول هستند و باید به هر طریقی راه حل هایی جهت بهینه سازی تجربه کاربری برای آنها در نظر بگیرند.

قبل از اینکه بخواهید از سایت سازها استفاده کنید، باید مطمئن باشید که :

  • آیا با توجه به مهارت ها و دانش شما مناسب است؟ 
  • آیا به عنوان یک مهارت می توان آنرا به سرعت آموخت؟
  • آیا می توان بدون حضور طراح سایت، سایتی را ایجاد کرد تا برای شما دردسر آفرین نباشد!

به عنوان مثال:

اگر تصمیم داشته باشید از سایت ساز وردپرس استفاده کنید باید حتما قبل از هر اقدامی درباره آن مطالعه کافی داشته باشید به بیان ساده تر باید در دوره های آموزشی مختلفی شرکت کنید تا بتوانید کار با وردپرس و همچنین طراحی قالب آنرا بخوبی یاد بگیرید، اما در مورد بهسا وب شما با مطالعه مستندات کوتاه و آموزش های تصویری رایگان می توانید سریعا دست به کار شوید و در هر مرحله از پشتیبان کمک بخواهید تا تغییرات مورد نظر خودتان را در سایت اعمال کنید. 

2-پشتیبانی مشتریان:

بهترین سایت ساز

اصلی ترین قسمت انتخاب سیستم های سایت ساز اینجاست! دقیقا جایی که کسی به حرف و مشکل شما (مشتری) گوش نمی کند. بسیاری از  شرکت های سایت ساز در سطح مشخصی خدمات حمایتی را ارائه نمی دهند. به عنوان مثال برخی از ارائه دهندگان سرویس های سایت ساز فقط دارای پشتیبانی ایمیل هستند و این در حالی است که شما یک فرم را پر می کنید و باید منتظر پاسخ از طریق ایمیل باشید. قطعا اینگونه سرویس دهنده ها قابل اطمینان نبوده و ریسک بزرگی است که بخواهید از خدمات ساخت سایت آنها استفاده کنید.

اما باید در نظر داشت که برخی از سایت ساز ها نیز هستند که دارای پشتیبانی 24 ساعته یا سیستم چت آنلاین می باشند که این راه ها به نظر عالی است زیرا دسترسی کاربر به یک مسئول (که حضور فیزیکی دارد و تنها شبیه ربات پاسخگو نیست) را کوتاه تر کرده و باعث ایجاد تعامل نیز می شود و کاربر به راحتی و با آرامش برای حل مشکل خود یا مشاوره به متخصص رجوع می کند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخی از سرویس دهندگان سایت ساز هم دارای فرم تماس و پشتیبانی نمی باشند و فقط از طریق انجمن ها می توانید مشکلات و یا سوالات خود را بیابید که این روش می تواند به معنای انتظاری سخت و طولانی باشد.اگر شما فکر می کنید که نیاز به پشتیبانی و پاسخ سریع دارید هنگام انتخاب یک شرکت سایت ساز این نکته را در نظر بگیرید.

3-ویژگی های خاص:

بهترین سایت ساز

هر سرویس دهنده سایت ساز متفاوت است به ویژه زمانی که بحث ویژگی های ارائه شده یا همان برتری ها به وسط می آید.برخی از سایت ساز ها بسیار ساده و دارای قالب های عالی هستند اما ویژگی های محدود کننده ای را در سیستم های خود سد راه کاربر قرار داده اند.

به عنوان مثال یک سازنده محدود سایت فقط اجازه استفاده از دکمه شبکه های اجتماعی را دارا می باشد اما یک سازنده سایت جامع تر اجازه استفاده از  فروشگاه کامل، نقشه ها، افزونه ها، فرم و جعبه نظرات و ... را خواهد داشت.

در برخی از موارد نیز می توانید خودتان به سیستم های سایت ساز کدی را اضافه کرده و بر طبق سلیقه خود سایت را به صورت کامل توسعه دهید.

مهم است که ویژگی های مورد نیاز خود را برای انتخاب سایت ساز در کوتاه مدت و دراز مدت برای جلوگیری از سردرگمی در جاده بی انتهای طراحی سایت مورد توجه قرار دهید.

4- قابلیت ارتقا:

بهترین سایت ساز

بسیاری از شرکت های سایت ساز بسته های از پیش تعریف شده که به راحتی می توان در سایت آنها پیدا کرد، دارند. و افرادی که نیاز به ساخت وب سایت دارند با توجه به نیاز خود و پکیج های موجود از پیش تعریف شده یکی از آنها را انتخاب و استفاده می کنند.

اما این پایان راه نیست! مسئله ی دیگری وجود دارد که باید حتما در نظر بگیریم: و آن رسیدگی به ترافیک زیاد وب سایت است.

بگذارید برای شما واضح تر توضیح بدهم که ممکن است یک بسته پایه را از شرکت ارائه دهنده سایت ساز خریداری کنید و کار خود را شروع کنید، بعد از گذشت مدتی متوجه می شوید که به صورت زیادی ترافیک(کاربرانی که از طریق موتورهای جستجو وارد سایت شده اند) وارد سایتتان شده است و سایت فعلی شما پاسخگوی نیاز ترافیک کاربران شما نیست!  قصد دارید که ترافیک را افزایش دهید تا بتوانید روند رو به رشد خوبی را طی کنید.

سوالی که در اینجا باید بپرسید این است که آیا سرویس دهنده های سایت ساز قابلیت ارتقا بر اساس نیاز شما را خواهند داشت و یا خیر؟

در زمان انتخاب شرکت سایت ساز باید مطمئن شوید که این شرکت به سرعت و بسیار راحت می تواند خواسته ها و نیازهای شما را اجرا کرده تا روند شما بدون از دسترس خارج شدن وب سایت ادامه پیدا کند. 

5-قابل انتقال بودن:

بهترین سایت ساز

امکان دارد شما در آینده بخواهید سایت خود را به یک سیستم مدیریت محتوا یا پلتفرم دیگر انتقال دهید و قبل از اینکه بخواهید از سایت سازها استفاده کنید باید این مورد را نیز در نظر بگیرید. باید بدانید که بسیاری از سرویس های سایت ساز این امکان را به کاربر نمی دهند که بتواند به راحتی از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر در وب انتقال پیدا کند اما سرویس های بهسا وب این امکان را در اختیار کاربران خود قرار می دهند تا شما بتوانید به راحتی از این سرویس به سایر سرویس ها منتقل شوید.

همچنین بسیاری از سایت سازها به صورت تک بعدی فعالیت می کنند و ممکن است شما زمانی که سایت را ایجاد می کنید تا انتهای عمر خود با همان ترتیب باقی بمانند.

این نکته شاید الان غیرضروری به نظر برسد اما باید مد نظر داشته باشید که انتقال سایت شاید در حال حاضر برای شما زیاد مهم نباشد! اما در آینده اگر تصمیمی برای نقل و انتقالات سایت خود گرفتید می توانید از آن استفاده خوبی داشته باشید و همچنین در زمان و هزینه صرفه جویی کنید. 

 6- حفاظت از اطلاعات کاربران:

بهترین سایت ساز

زمانی که شما از یک شرکت سایت ساز، سایت خود را خریداری می کنید صاحب یک فضا در اینترنت(که اصطلاحا هاست) و یک دامنه که آدرس اینترنتی شماست می شوید( که البته این نام دامنه بر اساس نام دلخواه شما ثبت می شود)

امکان دارد که بعد از مدتی برای سایت شما اتفاقاتی بیفتد که اطلاعات و محتوای شما را به خطر می اندازد به همین خاطر شرکت ارائه دهنده خدمات ساخت سایت باید به صورت مرتب از اطلاعات نسخه پشتیبان تهیه کند و امنیت سرورها را مورد بررسی قرار دهند تا بتوانند در مواقع لزوم آنها را در اختیار کاربران قرار دهد.

7- پرداخت و شرایط استفاده از سایت سازها:

قبل از اینکه سریعا به سراغ فرم ثبت نام و ایجاد وب سایت بروید باید بررسی کنید که آیا سایت ارائه دهنده خدمات سایت ساز دارای قابلیت پرداخت آنلاین است یا خیر؟

همچنین باید شرایط بازپرداخت هزینه ها را نیز مورد بررسی قرار دهید زیرا بسیاری از شرکت ها وجود دارند که پس از پرداخت هزینه هیچگونه وجهی را به حساب شما بازگشت نمی دهند(حتی اگر به اشتباه واریز کرده باشید)، همچنین شرکت ارائه دهنده خدمات سایت ساز باید دارای نشان های ثبتی باشد.

8- استفاده از بسته آزمایشی:

بهترین سایت ساز

بسیاری از شرکت های سایت ساز پکیج های دمو در اختیار کاربران قرار نمی دهند اما باید در نظر بگیرید زمانی که شما قرار است از خدمات یک شرکت استفاده کنید آن هم طراحی سایت باید حتما از نسخه پیش نمایش ان استفاده کرده و در صورت تایید شما فرآیند خرید را پیش ببرید، در غیر اینصورت به نظر نمی رسد که آن سرویس دهنده قابل اطمینان و دارای کیفیت خوبی باشد.

لذا سعی کنید از سرویس دهنده هایی پکیج خود را خریداری کنید که حداقل به مدت 1 روز یا بیشتر به شما امکان دسترسی رایگان به پنل خود را می دهند.