شما تصمیم به ساخت یک وب سایت برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی جهت افزایش بازدید و معرفی خود در محیط آنلاین دارید؟ ایده خوبی است و به نظر فکر معقولانه ای دارید.  

در حال حاضر، بیایید ببینیم که الزامات اساسی یک وب سایت برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی که قرار است کسب و کار شما را به موتور سود دهی تبدیل کند، چه چیزهایی هستند!  

1- نام دامنه مناسب اولین قدم راه اندازی کسب و کار اینترنتی

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

اولین چیزی که به نظر می رسد باید در انتخاب آن خلاقیت و دقت خوبی داشته باشید نام دامنه است. نام دامنه آدرس اینترنتی شماست و کاربران زمانی که بخواهند به شما دسترسی داشته باشند با استفاده از این آدرس در اینترنت مستقیما به شما می رسند.

اگر بتوانید نام دامنه خود را به طوری انتخاب کنید که به یادماندنی بوده یا شامل نام تجاری اختصاصی شما باشد نیمی از راه موفقیت خود را در فضای آنلاین طی کرده اید.

البته توجه داشته باشید که در گذشته ممکن است نام دامنه مورد نظر شما توسط شخص یا شرکت دیگری ثبت شده باشد، بنابراین تنها راهکار این است که خلاقیت داشته باشید و یک نام نزدیک و ساده را که به شهرت برند یا شخص شما کمک می کند را انتخاب کنید.

نکته مهم: سعی کنید در نام دامنه خود از خطوط و اعداد استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث ایجاد سردرگمی برای موتورهای جستجو و مشتریان شما شود.

2- طراحی زیبا و خلاقانه

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

همانطور که شاهد هستید وب پر است از وب سایت های زشت و بدون تجربه کاربری اصولی که مانند یک کتابچه تاریخی چند صد سال پیش در حال فعالیت هستند.اما سایت های زیادی وجود دارند که دارای طراحی جذاب هستند، خوشبختانه شما مجبور نیستید به یک طراح وب سایت بسنده کنید تا یک سایت حرفه ای را برای شما طراحی کند و هزینه زیادی پرداخت کنید.

بهترین سایت سازها با صدها یا حتی هزاران قالب قابل تنظیم که برای هر نوع کسب و کار مناسب هستند، آماده اجرای دستورات شما هستند، یکی از این سایت سازها بهسا وب نام دارد، این سایت ساز محصول بومی و ساخته ی دست متخصصان ایرانی است که هر گونه امکاناتی برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی را در اختیار شما قرار می دهند. پیشنهاد می کنم قبل از راه اندازی کسب و کار اینترنتی و ساخت وب سایت مقاله 8 نکته که هر فرد در انتخاب سایت ساز فراموش می کند! را حتما مطالعه کنید. 

3- انتخاب مناسب لوگو 

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

تا به اینجا که بحث طراحی زیبا بود نباید فراموش کنیم که باید یک لوگوی مناسب نیز در زمان راه اندازی کسب و کار اینترنتی برای خودمان طراحی کنیم و آنرا در صفحه اصلی سایت قرار دهیم.

در واقع می توان اینگونه تعریف کرد که لوگو : هویت نام تجاری شماست که باید بر روی طراحی و انتخاب آن بسیار حساس باشید.

شرکت های سایت ساز خارج از ایران مانند Wix دارای پتلفرم طراحی لوگو اختصاصی هستند، اما در ایران هم شرکت سایت ساز بهسا وب دارای تیم طراحی گرافیکی است که می تواند سفارشات گرافیکی شما را در کمترین زمان با بهترین کیفیت ارائه دهد.

4- محتوای تازه و با کیفیت

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

بسیاری از صاحبان وب سایت ها فکر می کنند که محتوای تازه و با کیفیت به معنای پر کردن صفحات با استفاده از کلمات است بخصوص اگر آنها شامل کلمات کلیدی هستند.

شاید این راه و روشی که صاحبان وب سایت ها پیش گرفته اند در گذشته بسیار جوابگو بوده اما امروزه به هیچ وجه استراتژی کارآمدی محسوب نمی شود. بنابراین هنگام راه اندازی کسب و کار اینترنتی، در تهیه محتوا برای وب سایت به نیازهای کاربران خود فکر کنید.

شاید لیست سوالات زیر بتواند به شما در تولید یک محتوای مناسب و با کیفیت کمک کند:

1-کاربران چه چیزی را می خواهند بدانند؟

2-آیا سوال عمومی وجود دارد، که پاسخ آنرا دارید؟

3-آیا تجربه ی شخصی در زمینه کاری خود که باعث سقوط یا صعود شما شده است دارید و می خواهید با کاربران به اشتراک بگذارید؟

5- مشتریان

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

اگر شما در حال تلاش برای فروش آنلاین محصولات و یا خدمات خود هستید، باید بدانید که بازاریابی بهتر از تعامل با مشتریان شما وجود ندارد.

از برخی مشتریان خود بخواهید که نظراتشان را درباره مجموعه و کیفیت کاری شما برایتان ارسال کنند و آنرا در وب سایت خودتان منتشر کنید تا سایر بازدیدکنندگان نیز با آنها برخورد کنند. این کار باعث می شود که مشتریان جدید به سرعت به خدمات و کیفیت شما اعتماد کنند.

6- درباره ما و تماس با ما

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

اگر شما تصمیم گرفته اید که یک وب سایت را ایجاد کنید تا افراد بیشتری بتوانند از محصولات و خدمات شما استفاده بکنند و کمک بخواهند باید یک راه ارتباطی مناسب نیز برای آنها در نظر بگیرید.

از جلمه ی صفحه درباره ما، می توانید در منوی وب سایت خود استفاده کنید زیرا در این صفحه می توانید در مورد شرکت، فلسفه و ارزشهای خود با مشتریانتان صحبت کنید.

شاید همچنین نیاز باشد که در حوزه کسب و کاری خود یک صفحه سوالات متداول نیز برای کاربران ایجاد کنید تا بتوانند سوالاتی که زیاد از شما پرسیده می شود را در آنجا بیابند.

همچنین صفحه تماس با ما که یکی از مهمترین صفحات در هر وب سایتی است به شما این امکان را می دهد که مردم بدانند چگونه در زمانی که به شما نیاز دارند، می توانند با شرکت شما و یا شخص خود شما تماس بگیرند.

7- فراخوانی عمل

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

فراموش نکنید که صفحات وب سایت شما باید دارای اقدام به عمل باشند. مهم است که بازدیدکنندگان وب سایت خود را به آنچه می خواهید انجام دهند نزدیک کنید به عنوان مثال:

1- لطفا از فرم زیر نظر خود را در مورد این محصول برای ما ارسال کنید؟ 

2- برای دانلود رایگان فیلم های آموزشی لطفا ایمیل خود را وارید کنید. 

و ...

جنبه های دیگری نیز وجود دارد که در هنگام ایجاد یک وب سایت برای کسب و کار شما مورد توجه قرار می گیرد. 7 نکته راه اندازی کسب و کار اینترنتی  مجموعه ای از نیازهای لازم است که به شما کمک می کند چرخ های پیشرفت و موفقیت سریع را به حرکت درآورید.