ساخت لینک برای سئو (SEO) نیازمند مقدار زیادی تلاش است. اما شما می توانید از نکات ما در این مقاله استفاده کنید تا کار ساده تر انجام شود، چنانچه با پیروی از نکات این مقاله در رتبه بندی فعلی خود قرار گرفته اید و تغییری را احساس نمی کنید، می تواند نشانه وجود پیوندهای ضعیف به وب سایت شما باشد که باعث شده است استراتژی لینک سازی شما دچار مشکل شود و نتیجه ای را حس نخواهید کرد.

تصورات غلط درباره ایجاد لینک های بسیار به سمت سایت شما وجود دارد و البته راه هایی وجود دارد که بسیاری از کاربران به طور مرتب در لینک سازی آن را اشتباه طی می کنند. در حال حاضر ما اشتباهات ساخت لینک را برای اجتناب از آن بررسی خواهیم کرد و همچنین می توانیم با ارائه نکاتی که در ادامه آمده است وضعیت فعلی شما را بهبود بخشیم. پس در ادامه همراه بهسا وب باشید...

1- بیشتر لینک ها No-follow هستند!

استراتژی لینک سازی

لینک ها برای استفاده انسان و ربات ها است. خصوصیات و چگونگی انجام این کار متفاوت است (انسانها با کلیک بر روی لینک به صفحه مورد نظر هدایت می شوند و از پارامترهای افزایش اعتبار آن اطلاعی ندارند و موتورهای جستجو با انجام فرمول هایی که برای ربات ها برنامه ریزی شده است لینک ها را مشاهده و به آنها اعتبار می دهند)، و ربات ها بر طبق تصمیماتی از پیش تعیین شده تصمیم به خواندن یا نخواندن آن لینک می گیرند.

 همه چیز به این تگ بستگی دارد که  attribute rel = "nofollow"   را به یک لینک اضافه می کنند و خزنده ها برای خواندن آن از روشی استفاده می کنند که فقط لینک نمایش داده شود و بازدید و اعتباری را به صفحه هدف منتقل نمی کند. در نتیجه، صفحه مورد نظر دارای اعتبار خاصی نمی شود و فقط جهت بازبینی ربات های گوگل استفاده می شود.

شاید سوالی برای شما پیش بیاید که این تگ چه کاربردی دارد؟

در سایت هایی که تولید محتوا توسط کاربر انجام می شود، کاربران می توانند آزادانه از آن سایت ها به سایت خود لینک بگیرند و اعتبار آن سایت را به صفحات سایت خود هدایت کنند. و ممکن است در آینده اینگونه سایت ها به علت اینکه لینک های زیادی از صفحات آنها خارج شده است اسپم شناخته شوند.

در این مقطع گوگل به دنبال راهی بود که بتواند جلوی این مشکل را بگیرد پس تگ No-follow  را بعنوان یکی از فاکتورهای مهم سئو معرفی کرد. هدف از معرفی این تگ کمک به مدیران سایت هایی بود که به صورت مرتب با کاربران زیادی سرو کار داشتند و امکان داشت که در آن سایت ها کاربران لینک هایی را به سمت سایت خود نشانه بروند که اصلا ارزش و یا اعتبار خاصی در وب نداشته اند و آن سایت ها اعتبار خود را بخاطر اینکه به سایت های بی کیفیت لینک داده اند از دست می دادند. 

این تگ زمانی استفاده می شود که بخواهیم اعلام کنیم ما سایت هدفرا از نظر اعتبار تایید نمی کنیم و فقط برای معرفی است که لینک آنرا جهت بازبینی ربات های گوگل در سایت خود قرار داده ایم و ارزش دیگری ندارد.

اما این به این معنا نیست که این لینک ها اصلا هیچ تاثیری در سئو سایت شما ندارند. شما از طریق این لینک ها نیز می توانید ورودی خود را به سایتتان افزایش دهید.

2- بک لینک های اسپم

استراتژی لینک سازی

همه لینک ها برای شما خوب نیستند. برخی ممکن است سئو و حتی وب سایت شما را در معرض خطر قرار دهند. وقتی برای ساخت لینک اقدام می کنید، کارهایی که نباید انجام دهید را در زیر برایتان لیست کرده ایم:

 • خرید لینک از لینک اسپم
 • شرکت در طرح های تبادل لینک به صورت نامربوط به موضوعات سایت
 • از نرم افزار و خدماتی استفاده کنید که به طور خودکار پیوندها را ایجاد می کند
 • صفحاتی که به عنوان هرزنامه شناخته می شوند و بدون اطلاع با دست خود از آنها لینک می گیرید.
 • مخفی کردن لینک (به عنوان مثال، رنگ آمیزی آنها سفید)
 • لینک هایی که به دایرکتوری ها و سایت هایی ارسال می کنید که در آن اطلاعاتی درباره خدمات شما وجود دارد.
 • لینک خود را در صفحات که مملو از لینک هستند قرار ندهید.
 • متن متون با لینک هایی که دارای متون لنگر کلمات کلیدی یکسان و زیادی هستند.

اگر شما به هر کدام از اینها متهم هستید، باید لینکهای مشکوک را در اسرع وقت حذف کنید تا Google شما را مجازات نکند.زمانی این راه پیچیده می شود که لینکهای اسپم بدون دخالت شما ظاهر شده و دقیقا به سمت سایت شما نشانه گرفته شده اند، اما چیزی وجود ندارد که بتواند شما را سریعا آگاه کند.

یکی از گزینه ها این است که به افرادی که اینگونه لینک های بی کیفیت را به سایت شما داده اند، دسترسی پیدا کنید و از آنها بخواهید لینک ها را حذف کنند، اگر در مقابل این خواسته ی شما کوتاهی شد می توانید سریعا از طریق ابزارهای سئو آنها را به گوگل اعلام کنید.

پس از انتخاب همه لینک های خطرناک از لیست این لینک های سمی شماست که می خواهید از شر آنها خلاص شوید. سپس این را در یک فایل .txt در ابزار Disavow Google ارسال کنید و منتظر پاک کردن لینک های خود توسط گوگل باشید.

استراتژی لینک سازی

3- ساخت لینک بیش از حد به صورت یک شبه

اگر شمار زیادی از لینک های جدید را در مدت کوتاهی دریافت کنید، گوگل احتمال به آن شک می کند.  آنها می دانند شما می توانید چند تن لینک ها در این راه با پرداخت هزینه برای آنها و یا با استفاده از نرم افزار اسپم لینک بسازید. پس می بینید که راهی ندارید جز اینکه طبیعی تر فکر کنید، درست است؟

اگر زمان زیادی را صرف لینک سازی کرده اید یا هر روز پیوسته لینک های جدیدی را ساخته و آنها را پیگیری می کنید، به نظر نمی رسد مشکوک باشد. برخی از بزرگترین سایت ها مانند ویکی پدیا هر روز هزاران پیوند را کسب می کنند و هیچ جریمه ای ندارند.

4- انکر تکست ها به اندازه کافی متنوع نیست

صدها و هزاران لینک دهنده وجود دارند، اما همه آنها از همان دامنه است، این کافی نیست. برای اینکه بتوانید توسط گوگل مورد توجه قرار بگیرید باید در کنار محتوای ارزشمند لینک های ارزشمند نیز داشته باشید، لینک هایی که تنها از یک دامنه دریافت می شوند هیچگونه تاثیری نخواهند داشت و گوگل به دنبال این است که بتواند از طریق دامنه های مرتبط دیگر به سایت شما برسد.

بهترین مکان برای یافتن لینک های خود ابزار Google Webmaster Tools می باشد.

5- لینک ها در صفحاتی هستند که خزنده ها آنها را دنبال نمی کنند

کاملا منطقی است که ربات های موتور جستجوگر باید لینک ها را شناسایی آنرا مشاهده و دنبال کنند اگر به صفحات سایت هایی برخورد کنند که قابلیت خوانده شدن را نداشته باشند یا اینکه دسترسی ربات ها به آن صفحات بسته شده باشد، آن صفحه ارزش  و اعتبار خاصی برای لینک سازی نخواهد داشت. 

سعی کنید فایل robots.txt خود را مستمر چک کنید تا مبادا در اثر یک اتفاق یا یک شوخی جلوی برخی از صفحاتتان گرفته شود و ربات های گوگل دیگر به سمت سایت شما هدایت نشوند. 

6- متون لنگر به خوبی بهینه نشده است

هنگام ایجاد یک لینک، توصیه می شود در مورد آن جایی که لینک قرار است هدایت شود متن مناسب نیز مشخص شود. چند عبارت توصیفی در متن پیوند، این را برای کاربران و موتورهای جستجو روشن می کند. زیرا هنگامی که در صفحه مرتبط با لینک مرتبط است، متون لنگر به عنوان کلمات کلیدی رتبه بندی تبدیل می شوند.  

مهمتر از همه، اگر لینک شما:

 • فاقد یک متن لنگر با یک کلمه کلیدی است
 • یک متن لنگر یا فقط کلمات کلیدی وجود دارد
 • فقط یک URL برهنه است
 • بدون یک ویژگی alt به یک تصویر متصل می شود

سپس باید فکری به حال لینک کرده و یک ترکیب لینک سازی خلاقانه داشته باشید. 

7- اقدامات دستی از گوگل

اگر شما در سئو سایت خود مرتکب اشتباهاتی شده اید و مجازاتی از سوی گوگل دریافت کرده اید، هیچ مقدار لینک به رتبه شما کمک نمی کند. شاید سایت شما به علت ایجاد پیوند مجازات شده باشد. رتبه بندی شما تا زمانی که شما مشکل لینک ها را حل نکنید، باقی می ماند.

حساب کنسول  گوگل خود را برای هر پیام از Google بررسی کنید. اگر شما شامل جریمه دستی گوگل شده باشید آنها به شما اطلاع خواهند داد که اقدامات دستی شما در سایت شما انجام شده است. آنها همچنین به شما اطلاعاتی را در مورد اصلاح علت مجازات ارائه می کنند. هنگامی که اقدامات لازم را انجام داده اید، یک درخواست بازبینی ارسال کنید و منتظر پاسخ گوگل باشید. اگر آنها درخواست شما را تایید کنند، تبریک می گویم رتبه بندی شما به حالت عادی بازگشته است.