در این مقاله قصد داریم درباره فاکتورهای سئو داخلی سایت صحبت کنیم. فاکتورهای مهمی که با رعایت آنها می توانیم یک وب سایت را به موفقیت برسانیم. ما در این محتوا زیاد درباره چیستی سئو داخلی سایت صحبت نمی کنیم و بیشتر تمرکز را بر روی فاکتورهای تاثیر گذاری که درون سایت وجود دارد و می تواند به ما کمک کند، می گذاریم. برای تعریف سئو داخلی به صورت جامع یک مقاله دیگر را آماده کرده ایم که به زودی در وبلاگ بهسا وب منتشر می کنیم. در این محتوا به صورت کوتاه به تعریف سئو داخلی سایت می پردازیم و سپس به سراغ نکات مهم خواهیم رفت. 

سئو داخلی چیست؟

سئو داخلی سایت با 6 فاکتور

کلیه کارهایی که ما درون وب سایت انجام می دهیم تا وب سایت ما از نظر گوگل بهینه باشد(ساختار مناسبی داشته باشد) را سئو داخلی می گوییم. حال این کارها می تواند ویرایش و کدنویسی برای قالب باشد یا ویرایش محتواهای قبلی. همچنین شما در سئو داخلی سایت باید به این نکته توجه کنید که از این پس بر اساس یک ساختار مشخص(از نظر گوگل) محتواهای خود را بهینه کرده و در اختیار کاربران قرار دهید. 

در پست های آتی سعی می کنیم درباره سئو داخلی سایت چیست به صورت جامع صحبت کنیم و راه های بسیار ساده و کاربردی را برای بررسی سئو داخلی سایت به شما معرفی کنیم. حال به سراغ بررسی نکات مهم سئو داخلی می رویم.

نکات مهم در سئو داخلی سایت:

 1. تاثیر عنوان صفحه (Page Title) در سئو داخلی: 

در اولین قدم برای اینکه بتوانید کاربران را از طریق موتورهای جستجو به داخل وب سایت خود جذب کنید باید از عناوین جذاب و مشخص استفاده کنید. عناوین جذاب اولین قدم برای سئو و بهینه سازی داخلی سایت شماست. دقت داشته باشید شما اگر سیستم های مدیریت محتوا (CMS) آماده استفاده می کنید با دو عنوان برای محتوای خود در نظر بگیرید. 

1.عنوان اول: در واقع عنوان اصلی مقاله است که کاربران آنرا در سایت مشاهده می کنند.

2. عنوان دوم: برای نمایش در نتایج جستجوی گوگل می باشد که کاربران با مشاهده آن ترغیب می شوند تا بر روی لینک سایت شما کلیک کنند.


توجه: به عنوان هر صفحه در نتایج جستجو عنوان سئو می گویند. 

به عنوان مثال: همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، نوشتن عناوین مناسب می تواند به شما کمک کند تا کار حرفه ای تر دیده شده و از کلمات کلیدی مناسب بجا استفاده کنید. 

سئو داخلی سایت با 6 فاکتور

2. سئو داخلی بدون متا دسکریپشن(تگ توضیحات) معنا ندارد!

اگر می خواهید کاربران شما را در نتایج جستجوی گوگل انتخاب کنند و وارد سایت شما شوند، باید به آنها اطلاعات جذاب و مناسبی را ارائه دهید. راه های ارائه اطلاعات در نتایج جستجوی گوگل به ترتیب: عنوان صفحه و توضیحات یا دسکریپشن آن صفحه می باشد. درباره عنوان صفحه یا عنوان سئو در نکته قبلی صحبت کردیم اما در اینجا نوبت به دسکریپشن می رسد. 

همانطور که در تصویر بالا مشاهده کردید از عناوین جذاب به همراه کلمات کلیدی مناسب در عنوان استفاده شد. در دسکریپشن هم یک توضیح مناسب برای کاربران ارائه داده شده است که می تواند به آنها کمک کند تا براحتی وارد سایت شوند. 

3. انتخاب کلمات کلیدی مشخص برای هر صفحه:

انتخاب درست کلمات کلیدی می تواند به شما در هدف و موفقیتتان کمک ویژه ای بکند. اگر دوست دارید که سریعتر موفق شده و به رقابت بپردازید باید از کلمات کلیدی درست استفاده کنید. 

کلمات کلیدی مشخص برای هر صفحه می تواند هدف اصلی شما را مشخص کند و اینکه چه کاربرانی باید وارد صفحه شوند را نیز مشخص می کند. 

4. استفاده از تگ های هدینگ (H tags):

سئو داخلی سایت با 6 فاکتور

استفاده بجا از هدینگ ها در بهینه سازی داخلی سئو تاثیر بسزایی دارد. شما باید بجا و منظم از تگ های H استفاده کنید. در نظر داشته باشید استفاده بیش از انداه و نامرتب در استفاده از هدینگ ها می تواند برای شما نمره منفی نیز داشته باشد. 

اگر شما در نظر دارید از هدینگ ها در محتوای خود استفاده کنید، به ترتیب اهمیت می توانید از H1 شروع کرده و تا H6 دسته بندی خود را انجام دهید، اما صبر کنید! H1 در قوانین گوگل فقط برای عناوین محتواها استفاده می شود و هر صفحه فقط باید یک h1 داشته باشد. پس برای استفاده از سایر هدینگ ها می توانید به ترتیب از h2,h3 استفاده کنید. 

5. تصویرها باید بهینه باشند (Alt Tag):

سئو داخلی سایت با 6 فاکتور

تگ ALT در سئو بسیار مهم است، اگر شما در طول محتوای خود از محتوای چند رسانه ای مانند عکس، ویدیو و صدا و ... استفاده می کنید در واقع در حال ارتقا کیفیت محتوای خود هستید، زیرا کاربر با اینگونه محتواها بخوبی ارتباط برقرار کرده و باعث می شود گوگل به شما امتیاز مثبتی ارائه دهد. 

اما نکته ای که وجود دارد و همیشه باید به این موضوع دقت کنید، درج ALT Tag برای تصاویر است. شاید بپرسید که تگ ALT چیست؟ برای این موضوع یک مقاله جامع را آماده کرده ایم که به زودی در بهسا وب منتشر می کنیم. اما توضیحی کوتاهی که می توان ارائه کرد این است: فرض کنید شما با مراجعه به یک وب سایتی نتوانید تصاویر آن وب سایت یا صفحه ای از آن سایت را به دلایل مختلف(کم بودن سرعت اینترنت، دسترسی نداشتن به محتوا و ...) مشاهده کنید، بنابراین بجای عکس یک نوشته به کاربر نمایش داده می شود، این نوشته به کاربر و ربات موتورهای جستجو می فهماند که موضوع عکس چیست. درست است که عکس به صورت کامل بارگزاری نشده است اما گوگل امتیاز مثبت به آن محتوا را اعمال می کند، زیرا ربات گوگل و انسان ها متوجه موضوع آن شده اند. 

6. بهینه سازی عنوان لینک (Title text):

فرض کنید قرار است به یک صفحه ی دیگر از سایت خود یا به یک سایت دیگر لینک بدهید، چگونه این کار را انجام می دهید؟ شاید خیلی ها پاسخ بدهند که کار بسیار ساده ای است بله، درست است کار بسیار ساده ای است اما یک نکته ی مهم و ریزی در آن وجود دارد! چه نکته ای؟ 

به عنوان مثال اگر شما بخواهید کلمه سئو سایت را به صفحه سئو سایت بهسا وب لینک بدهید، باید لینک را بهینه کنید تا ربات های گوگل هم بتوانند موضوع لینک و درست بودن صفحه ای که کاربران به آن مراجعه می کنند را بررسی کند. برای اینکه شما بتوانید لینک های بهینه شده ای را برای کاربران خود در سایت قرار دهید باید عنوان لینک برای آنها انتخاب کنید. 

عنوان لینک باعث می شود تا با نگه داشتن موس بر روی لینک مورد نظر یک عنوان کوتاهی به کاربران نمایش داده شود تا متوجه شوند که در مسیر درستی هستند و در حال رفتن به صحفه مورد نظرشان هستند.