اگر شما یک وبمستر یا تازه کار در زمینه سئو و بهینه سازی سایت هستید و به دنبال نکات مهم و کاربردی سئو هستید و می خواهید با یادگرفتن روش های استاندارد کلیه محتواها و سایت خود را بهینه سازی کنید، پیشنهاد می کنم حتما این مقاله و سایر مقالات دسته بندی سئو و بهینه سازی سایت را در وبلاگ بهسا وب مطالعه کنید. 

1-درج کلمه کلیدی در دامنه وب سایت:

اگر شما در یک زمینه خاص مانند "گرافیک" تخصص دارید و می خواهید برای خود یک وب سایت در این زمینه ایجاد کنید، حتما باید در نظر داشته باشید که کلمه "گرافیک" در آدرس سایت شما وجود داشته باشد. به عنوان مثال :

ایران گرافیک – IranGraphic.com

این کار به سئو سایت شما کمک بسیار زیادی می کند زیرا گوگل توسط ربات های خود تمامی آدرس ها و اسامی که اصطلاحا آنها را نامک می نامند، را  Translate (ترجمه) می کند و راحت تر می تواند موضوع سایت شما را با کلمه کلیدی درج شده متوجه شود. 

2-درج کلمه کلیدی در آدرس مطلب(پست) و تاثیر آن در سئو :

یکی از مهم ترین قسمت هایی که باید کلمه کلیدی مورد نظر شما حتما در آن وجود داشته باشد، "آدرس مستقیم صفحات" است. فرض کنید شما یک محتوا درباره ی " سئو و بهینه سازی سایت " تولید کرده اید و کلمه کلیدی که هدف اصلی تولید محتوای شما بوده، کلمه ی "سئو" است.

حالا به نظر شما گوگل از کجا متوجه می شود که مطلب شما در چه زمینه ای است؟

گوگل با خواندن لینک آدرس هر پست متوجه خواهد شد که این موضوع درباره چیست! اگر از آن کلمه کلیدی که در آدرس لینک صفحه استفاده شده در طول محتوا هم استفاده شده باشد تشخیص راحت تر بوده و به سرعت محتوای شما را ایندکس می کند.

حتما دقت داشته باشید که از کلمه کلیدی که هدف اصلی تولید محتوای شماست، در URL صفحه مورد نظر استفاده کنید.

3-تگ عنوان، سرفصل ها و بدنه محتوا در سئو سایت :

شما در زمان تولید محتوا و انتشار بر روی سایت باید از کلمه کلیدی موردنظر خود در عنوان مطلب استفاده کنید. همچنین استفاده ی بجا و منظم از کلمات کلیدی در تگ های Heading  که از H1 شروع شده و با H6 پایان می یابد باعث افزایش خوانایی راحت تر ربات های گوگل می شود.

تکرار کلمات کلیدی در متن اصلی محتوای شما باعث می شود که گوگل تشخیص دهد، محتوای تولید شده ی شما درباره چه چیزی سخن می گوید! باید در نظر داشته باشید که این روش در گذشته جزء روش های اسپمی در گوگل بوده است و برای اینکه شما هم به عنوان اسپم در گوگل شناخته نشوید باید تغییر مسیر داده و از روش دیگری استفاده کنید.

استفاده پشت سرهم از کلمات کلیدی باعث جریمه شدن شما توسط گوگل می شود اما شما می توانید بر اساس محتوایی که تولید می کنید از کلمات کلیدی خود فقط در جاهایی استفاده کنید که نیاز است! به این صورت گوگل متوجه خواهد شد که چگالی کلمات کلیدی شما بیش از یک حد غیر مجاز نبوده و متن شما را به راحتی تایید کرده و ایندکس می کند.

4.1- بهینه سازی تصاویر و تاثیر آن در سئو سایت :

همیشه سعی کنید که از تصاویر بهینه شده با حجم پایین استفاده کنید، اگر بتوانید تصاویری با کیفیت بالا را پیدا کنید و تغییرات مورد نظر را بر روی آنها اعمال کنید می توانید با حجم پایین تری که کیفیت آنها را خراب نمی کند برای سایت خود استفاده کنید. اگر در مورد بهینه سازی تصاویر در سئو سایت اطلاعاتی ندارید می توانید با یک جستجوی کوچک در گوگل آموزش های زیادی در این زمینه به دست آورید.

سایت های زیادی وجود دارند که به وبمسترها خدماتی در زمینه عکس ها ارائه می دهند، به عنوان مثال آنها به راحتی به مدیران سایت ها اجازه می دهند که عکس های مورد نظر خود را با بالاترین کیفیت جستجو و دانلود کرده و از آنها در روند کار خود استفاده کنند.

دقت داشته باشید که عکس های با کیفیت در زمانی که می خواهید حجم تصاویر را پایین بیاورید زیاد تاثیری در ظاهر نخواهند داشت و کاربران متوجه این موضوع نمی شوند.

4.2- حتما سعی کنید که از تگ ALT استفاده کنید:

این تگ باعث می شود، زمانی که ربات های موتورهای جستجو نتوانستند تصاویر شما را مشاهده کنند، با استفاده از تگ ALT متوجه می شوند که تصویر در مورد چه موضوعی است! و از طرفی به کاربران نیز کمک می کند تا تشخیص دهند، متنی که بجای عکس به نمایش در آمده است درباره چه چیزی موضوعی بوده تا بتوانند عکس های مشابه دیگری را در اینترنت بیابند.

5-لینک سازی داخلی و تکه آخر پازل سئو داخلی سایت :

یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که باید در حین تولید محتوا رعایت کرد موضوع لینک سازی داخلی در سئو سایت است. شما راه های زیادی دارید که بتوانید از هر مطلبی که منتشر می کنید به سایر مطالب دیگر و یا سایت های مرتبط لینک بدهید اما باید در نظر داشته باشید که لینک سازی داخلی را به صورت هدفمند اجرا کنید.

چون هدفمند و مرتبط بودن موضوع های محتواها باعث می شود که مطالب شما بر اساس کلمات کلیدی استفاده شده در سایت شانس دیده شدن بیشتری نسبت به سایرین داشته باشند.

بنابراین شما می توانید لینک مطالب را به صورت پیشنهادی برای کاربر در طی محتوا قرار دهید. یا از طریق لینک به تصویر مورد نظر می توانید لینک سازی داخلی را انجام دهید.

اما در نظر داشته باشید که تعداد لینک زیاد در هر پست باعث می شود که گوگل به محتوای شما حساس شود و ممکن است زمان ایندکس کردن پست شما را به تعویق انداخته تا از محتوای شما اطمینان کامل حاصل نماید.

لینک ها اگر به صورت هدفمند و یکپارچه ساخته شوند می تواند بسیار مفید هم باشد، باید دقت کنید که لینک سازی بیهوده باعث می شود که شما در نتایج به سختی قرار بگیرید چون گوگل بیشتر از هر چیز بر روی اصل محتوا تمرکز ویژه ای دارد و بیشترین امتیاز هم در سئو سایت به محتوا تعلق می گیرد. 

5 نکته مهم و کاربردی در سئو و بهینه سازی سایت